Η Zenit είχε το προβάδισμα όλα κι όλα 83 δευτερόλεπτα στον αγώνα με τη Bayern. Εκ του αποτελέσματος, ήταν αρκετά. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε τους τελευταίους επτά και νίκησε τη Bayern 79-75 στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Billy Barron (20 πόντοι), ο Will Thomas (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Arturas Gudaitis (12 πόντοι) ηγήθηκαν της ρωσικής αντεπίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας έτσι την ομάδα του Xavi Pascual στην πρώτη της νίκη ύστερα από δύο διαδοχικές ήττες. Η Zenit (8-4) έδωσε ταυτόχρονα τέλος και σε ένα σερί 4 ηττών στις αναμετρήσεις με τη Bayern, κόντρα στην οποία έχει πλέον 3-4 συνολικά στην Ευρώπη και 1-2 στην EuroLeague.

Η ρωσική ομάδα δεν έχει τυχαία την καλύτερη άμυνα στην φετινή EuroLeague. Το απέδειξε για μία ακόμη φορά και απέναντι στη Bayern, την οποία κράτησε στους 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο μετά το κακό πρώτο 20λεπτο, κατά το οποίο η ομάδα του Andrea Trinchieri έλεγχε σταθερά το ρυθμό και το σκορ.

ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΟ 38′

Οι Jalen Reynolds (13 πόντοι), Wade Baldwin (12 πόντοι) και Dennis Seeley (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Bayern (9-5), η οποία μπήκε καλύτερα στο παρκέ της Sibur Arena, προηγήθηκε 4-10 στο 5’ και 23-32 στο 16’. Η γερμανική ομάδα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 21’ (35-46) και την έφτασε μέχρι το +13 στο 23’ (37-50). Αργά αλλά σταθερά, όμως, οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Pascual ροκάνισαν τη διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου και 2’37’’ πριν από τη λήξη προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 72-71. Οι Βαυαροί απάντησαν με τέσσερις αναπάντητους πόντους (72-75), αλλά δεν σκόραραν ξανά. Η Zenit ισοφάρισε με τρίποντο του Barron και τέσσερις διαδοχικοί πόντοι των Thomas, Poythress “έγραψαν” το τελικό σκορ, υποχρεώνοντας τη Bayern στην πρώτη της ήττα έπειτα από 2 συνεχόμενες νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75