Με ή χωρίς τον (τιμωρημένο) Mike James η CSKA θα δώσει για άλλη μία χρονιά το “παρών” στα Playoffs της EuroLeague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη εξασφάλισε μαθηματικά ένα “εισιτήριο” για την επόμενη φάση μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Zenit (74-86), φέρνοντας παράλληλα σε μειονεκτική θέση την αντίστοιχη του Xavi Pasucual.

Ο Johannes Voightmann (21 πόντοι, 6/7 σουτ, 6/6 βολές) ήταν ο κορυφαίος της CSKA (21-10), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Tornike Shengelia (14 πόντοι), Will Clyburn (13 πόντοι) και Daniel Hackett (13 πόντοι), σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε υπόθεση των Μοσχοβιτών στο 2ο ημίχρονο.

Ο Billy Baron (24 πόντοι, 10/16 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Zenit (17-14), η οποία δεν κατάφερε να προηγηθεί ούτε μία φορά επί 40 λεπτά. Η CSKA έβαλε τους πρώτους έξι πόντους της αναμέτρησης και παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ για 20 λεπτά, το έκανε στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Στο 25’ η CSKA δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (48-59), στο 29’ η Zenit πλησίασε (57-61), αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε εκ νέου στα μέσα της τέταρτης περιόδου (61-74). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ξανά την CSKA.

Η 4η ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια έφερε σε δυσμενή θέση -και εκτός οκτάδας- τη Zenit, ενώ η CSKA συνεχίζει με καλές προοπτικές την προσπάθεια για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας, σε μία κούρσα στην οποία πέντε ομάδες διεκδικούν τρεις θέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 42-48, 57-63, 74-86