Η Zenit ήταν η καλύτερη ομάδα για πάνω από 38 λεπτά στην Αγία Πετρούπολη. Ήταν αυτή που έλεγχε το σκορ, το ρυθμό, τα πάντα. Στο τέλος όμως αυτή που χαμογέλασε ήταν η Khimki, η οποία έκλεισε το ρωσικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague με επιμέρους 5-16 στα τελευταία πέντε λεπτά και απέδρασε με τη νίκη (83-88), μόλις τη 2η σε οκτώ αγώνες.

Ο Alexey Shved (24 πόντοι, 8/17 σουτ), ο Errick McCollum (19 πόντοι) και ο Greg Monroe (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) οδήγησαν την ομάδα του Rimas Kurtinaitis, η οποία είχε 13/30 τρίποντα και φόρτωσε με 88 πόντους την καλύτερη άμυνα της EuroLeague έως τώρα, δηλαδή 21 περισσότερους από το μέσο όρο της (66,8). Μεγάλο ρόλο έπαιξε βέβαια και ο μικρός αριθμός λαθών που έκανε (8), σχεδόν τα μισά δηλαδή από το φετινό της μέσο όρο (15,7)!

Από την άλλη, ο Billy Barron (24 πόντοι, 6/10 τρίποντα) και ο Austin Hollins (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Xavi Pascual, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (μάζεψε 14 παραπάνω), είχε διαρκώς το προβάδισμα, ξέφυγε στο 17’ με διψήφια διαφορά (45-34) και ήταν μπροστά με 78-72 στο 35’. Το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε πάντως όλο στην Khimki, η οποία προηγήθηκε έπειτα από πολλή ώρα 1’10’’ πριν από τη λήξη με τρίποντο του Shved (81-82) και “καθάρισε” το ματς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88