Ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι και τις τελευταίες του στιγμές διεξήχθη στη Ρωσία, όπου η Fener κατάφερε εν τέλει να κάμψει την αντίσταση της Zenit με 86-60 και να ανέβει στο 5-9 στη φετινή EuroLeague!

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κοντά στο σκορ από τις πρώτες μέχρι και τις ύστατες στιγμές του, με το γεγονός πως η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το 33′ ήταν το +8 για τη Zenit και το +5 για τη Fener να αποδεικνύει του λόγου του αληθές.

Οι Τούρκοι πάντως με πέντε σερί πόντους από τον Devin Booker (goal foul/ mid range) κατάφεραν να προηγηθούν δις με +5 στην 4η περίοδο μέχρι και το 34′ και να γυρίσουν τον διακόπτη του μομέντουμ που κατείχαν οι γηπεδούχοι έστω και οριακά μέχρι τότε.
Μέχρι τέλους, οι φιλοξενούμενοι όσο και να πλησίαζαν οι Ρώσοι δεν έχασαν εκτός από μια φορά μονάχα το προβάδισμα, με τον Pierre να είναι τρομερά καθοριστικός με ένα τεράστιο τρίποντο στο 38′, που έκανε το 77-79, 77-82.

Για τους νικητές, το δίδυμο των Vesely και De Colo ήταν συνολικά ασταμάτητο με 50 κοινούς πόντους και 13-15 δίποντα -με τον Τσέχο (32 γενικά) να ευθύνεται για τους 22 από τους 40 πόντους των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.
Ο πλέον καθοριστικός παίκτης όμως, ήταν ο Pierre που σημείωσε τους 7 από τους 13 πόντους του στο τελευταίο 7λεπτο του αγώνα.

Από την άλλη μεριά, για τους γηπεδούχους, που με τα 17 λάθη τους υπέγραψαν την 3η σερί τους ήττα, οι Loyd και Kuzminskas ήταν οι μόνοι διακριθέντες με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, αλλά και 5-9 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 62-60, 80-86

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.