Η Baskonia εκμεταλλεύτηκε τα δώρα της Partizan στην κανονική διάρκεια και με ένα τεράστιο σουτ του Howard έστειλε το ματς στην παράταση, όπου κι επιβλήθηκε με 103-96. Οι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 2-0, δείχνοντας ότι θα είναι πολύ σκληρό καρύδι φέτος αν και ήταν χαμηλά στις προτιμήσεις όλων. Στον αντίποδα οι Σέρβοι πλήρωσαν την χαμένη βολή του Nunnaly και το γεγονός ότι δεν έκαναν φάουλ στο τρίποντο ισοφάρισης του Howard, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση και να ηττηθούν. Έτσι οι “ασπρόμαυροι” γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στην διοργάνωση και μάλιστα με τρψήφιο αριθμό πόντων παθητικών, κάτι που σίγουρα πρέπει να τους προβληματίσει ενόψει της συνέχειας.

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο Howard με 33 πόντους και 8/12 τρίποντα , ενώ ακολούθησε ο Costello με άλλους 19. Για τους ηττημένους το δίδυμο  Punter και Leday ήταν εξαιρετικό με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μαζεύει μάλιστα και 10 ριμπάουντ.

Oι Σέρβοι εκκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση κι όντας ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν πλεονέκτημα εννιά πόντων (14-23). Από εκεί κι έπειτα το συγκρότημα του Obradovic εμφάνισε ένα κάκιστο πρόσωπο στην άμυνα, καθώς δέχτηκε 32 πόντους, και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ (46-42). Οι Ισπανοί μάλιστα αποσπάστηκαν ακόμα και με επτά πόντους (55-48), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (67-68).

Από εκεί κι έπειτα ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με την Partizan να παίρνει ανάσα χάρις στον Nunnaly (76-81) και τους παίκτες του Penarroya να μειώνουν στον πόντο (82-83), με τα πάντα να είναι ανοικτά για τον τελικό νικητή. Ο Punter με floater στα 25” έγραψε το 82-86, δίνοντας παράσταση νίκης στην ομάδα του. O Τhompson απάντησε με τρίποντο για το 85-86, ενώ ο Nunnaly όντας πολύ ψύχραιμος από τις βολές έδωσε μαξιλαράκι τριών πόντων στην ομάδα του (85-88). Ο Howard με 1/2 βολές έκανε το 86-88, με τον Nunnaly να τον μιμείται (86-89). Βέβαια ο απόλυτος πρωταγωνιστής των Ισπανών Markus Howard με ένα απίστευτο τρίποντο μπροστά σε Nunnaly και Le Day ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι Σέρβοι παρόλο που δεν είχαν το momentum πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (89-94), αλλά οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των βασικών παικτών των “ασπρόμαυρων” κι  απάντησαν με ένα 8-0 και πέρασαν μπροστά με 97-94. Ο Lessort με 2/2 βολές έκανε το 97-96, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 6-0 και κλείδωσαν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89 -89, 103-96