Σημαντικό παιχνίδι που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως παιχνίδι “ανάσα” διεξήχθη στο Βελιγράδι μεταξύ Ερυθρού Αστέρα και Fenerbache με τελικό νικητή την ομάδα της Fener

Για του νικητές Τούρκους ξεχώρισαν οι Pierre,Brown και Guduric με τους δυο πρώτους να πετυχαίνουν από 13 πόντους και ο Σέρβος 11

Ενώ για τους ηττημένους Σέρβους προσπάθησαν αρκετά για την νίκη οι Bryant,Dobric και Davidovac με 17(και 10 ριμπάουντ ο Bryant) 13 και 11 πόντους αντίστοιχα

Με την νίκη αυτή οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 8-10 ενώ οι ηττημένοι Σέρβοι έπεσαν στο 6-12

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκανε δυνατά με αποτέλεσμα να προηγηθούν πολυ νωρίς με μια διαφορά 6 πόντων(3-9 στο 2′) χάρις σε ένα επιθετικό κρεσέντο των Barthel και Vesely(συνολικά 7 από τους 9 της ομάδας τους). Στο σημείο αυτό ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε την αντεπίθεση του μέσω της άμυνας του κυρίως και κατάφερνε πάντα να είναι κοντά στο σκορ όμως πάντα κυνηγούσε. Αυτό άλλαξε για πρώτη φορά στο 9′ όταν και πέρασαν μπροστά οι Σέρβοι με 1(17-16) ένα λεπτό πριν το φινάλε με τους Τούρκους εν τέλει να καταφέρνουν να πανε στον πάγκο όντας πίσω με 4(22-18)

Στην δεύτερη περίοδο η Fener μπήκε δυνατά τόσο επιθετικά και και αμυντικά και κάνοντας ένα 11-5 σερί κατάφερε να προηγείται με 2 στα μέσα της περιόδου. Ένα time out και οι φωνές του Radonjic επανέφεραν τους παίχτες του ερυθρού στο παιχνίδι και πραγματοποιώντας ένα 12-9 σερί με τρομερή ευστοχία στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 1(39-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες στην αρχή να παίζουν αρκετά συντηρητικά όμως όσο περνούσε η ώρα τόσο άνοιγε και το παιχνίδι με την Fener να προσπαθεί να περάσει μπροστά και να φτιάξει μια διαφορά και τον Ερυθρό μέσω της άμυνας του κυρίως να προσπαθεί να κρατήσει το προβάδισμά του και με κάποιες κυρίως ατομικές ενέργειες στην επίθεση να παραμείνει μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά καμια από τις δυο δεν κατάφερε τον στόχο της και έτσι οι δυο ομάδες μπήκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο στο 53-53.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι με την καμία ομάδα να μην αφήνει την άλλη να πάρει κεφάλι για πολύ,παρόλα αυτά ο Ερυθρός κατάφερε να προηγηθεί δυο φορές με καλές διαφορές της τάξης των 5(60-55) και 7(66-59) και όμως η ομάδα του Kokoskov κατάφερε να γυρίσει και τις δυο φορές και εν τέλει να πάρει ένα μεγάλο διπλό με buzzer του πρώην ¨ερυθρόλευκου” Lorenzo Brown

Τα Δεκάλεπτα:22-18,39-38,53-53,71-73