Μεγάλη έκπληξη στο Βελιγράδι με την ALBA Berlin να παρουσιάζει εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και να φεύγει με το διπλό στις αποσκευές της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Lo με 24 πόντους ενώ από πλευράς Ερυθρού διακρίθηκε ο Petrusev με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και ο Ερυθρός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 7-2. Οι Γερμανοί μπήκαν νωχελικά και καθώς περνούσε η ώρα οι Σέρβοι ολοένα και ανέβαζαν την αποδοσή τους με πρωταγωνιστές τους Vildoza και Petrusev (20-10). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους όπου η ALBA με πρωταγωνιστή τον Lo έκλεισε όσο μπορούσε τη ψαλίδα (44-39).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ διαφορετικά. Με πίεση πάνω στη μπάλα και γρήγορες επιθέσεις προηγήθηκαν με 49-50. Οι Σέρβοι είχαν τις απαντήσεις κυρίως με τη second unit τους και κατάφερναν έτσι να βρίσκονται μέσα στο ματς. Procida και Olinde μπήκαν με άλλο αέρα στη τέταρτη περίοδο και έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα εννέα πόντων (61-70). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά με βεβιασμένες επιθέσεις. Ο Lo είχε ανεβάσει κατακόρυφα την αποδοσή του και η ALBA προηγούνταν με 65-77. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι Γερμανοί απέδρασαν με το μεγάλο διπλό βάζοντας σε μπελάδες τους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87.