Bayern Munich-Virtus Bologna 90-76

Πατώντας το γκάζι στη τέταρτη περίοδο, η Bayern επικράτησε της Virtus με 90-76 και εδραιώνεται στη βαθμολογία. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Francisco με 13 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Bellinelli με 22.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Virtus να επιβεβαιώνει τη καλή αγωνιστική της κατάσταση και με όπλο την πολύ καλή επίθεση να προηγείται με 28-20. Εν συνεχεία, η Bayern έκανε τη δική της αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Ibaka κατάφερε να μειώσει στο -2 στην ανάπαυλα (44-46).

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι άνοιξε και οι Βαυβαροί διατηρούσαν το προβάδισμα με 70-66. Οι γηπεδούχοι όμως πάτησαν το γκάζι στη τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 20-10 πήραν τη νίκη κόντρα στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 44-46, 70-66, 90-76.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Armani Milano-Zalgiris Kaunas 70-83

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η Zalgiris ήταν επιβλητική και εκμεταλλεύτηκε τη κακή μέρα της Armani παίρνοντας το ροζ φύλλο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ulanovas με 20 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Shields με 21.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τους Ιταλούς να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (19-18). Οι Λιθουανοί όμως είχαν διαφορετική άποψη στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 23-12 προηγήθηκαν με +10 (31-41).

Στο δεύτερο μέρος, η Zalgiris με πρωταγωνιστή τον Ulanovas κατάφερε να διατηρήσει το δικό της προβάδισμα (52-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και διατήρησαν τις διψήφιες διαφορές μέχρι και το τέλος. Τελικό σκορ 70-83

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-41, 52-59, 70-83.