Zalgiris-Monaco 79-83

Σημαντική νίκη σημείωσε η Monaco εκτός έδρας απέναντι στη Zalgiris με 83-79. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο James με 25 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Dimsa με 14.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι Μονεγάσκοι είχαν το μομέντουμ και συνεπώς το προβάδισα στο σκορ. Ως κύριους εκφραστές είχαν τον James και Blossomgame ενώ οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά κυρίως με τον Dimsa (37-46, 20′).

Στο δεύτερο μέρος, η Zalgiris πίεσε και έφτασε απόσταση αναπνοής (49-51) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στο τέλος μάλιστα αυτής πέρασαν και μπροστά (59-57). Στη τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι με τον Smits όμως να μειώνει στους τρεις 26” πριν τη λήξη (75-78). Ο Mike James ηγήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και η Monaco πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-46, 59-57, 79-83.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Virtus Bologna-Maccabi 100-90

Την συνεχώς καλή αγωνιστική της κατάσταση πιστοποιεί η Virtus Bologna η οποία επικράτησε της Maccabi με 100-90. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Belinelli με 22 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Brown με 26.

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με τους Ισραηλινούς να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος αυτού (28-29). Παρόμοιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο όπου οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Ιταλοί έδειξαν μια εντελώς διαφορετική εικόνα, υπερίσχυσαν στο κομμάτι των ριμπάουντ και στο τέλος έλεγξαν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού. Τελικό σκορ 100-90.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-49, 78-72, 100-90.

Baskonia-Ερυθρός Αστέρας 87-85

Η Baskonia τελικά πήρε το θρίλερ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 87-85. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Sekederskis με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Giedraitis με 24.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Βάσκους να ανοίγουν τον ρυθμό και να προηγούνται με +8 (26-18). Εν συνεχεία, ο Howard πήρε το όπλο του και έδωσε στην ομάδα του αέρα εννέα πόντων (52-43).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερυθρός αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Teodosic πλησίασε στους πέντε (67-62). Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον Giedraitis να κάνει το 84-82 24” πριν τη λήξη. Οι Βάσκοι βρίσκονταν λοιπόν στο +3 με τον Giedraitis να ισοφαρίζει οκτώ δεύτερα πριν τη λήξη (85-85). O Sedekerskis έκανε το 87-85 με τους Σέρβους να αστοχούν στη τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85

Barcelona-Fenerbahce 89-81

Η Barcelona είχε σθένος και έκανε την ανατροπή επικρατώντας της Fenerbahce με 89-91. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Hernangomez με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Davis με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη Fenerbahce να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να το δείχνει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όταν και προηγήθηκε με +13 (37-50).

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Καταλανοί με επιμέρους 25-14 κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόσταση αναπνοής (63-64). Eν συνεχεία, η Barcelona είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Hernangomez (79-75). Όμως, το step up του Laprovitolla οδήγησε τη διαφορά στο +8 (87-79). λίγα δεύτερα πριν τη λήξη. Οι Τούρκοι ήταν άστοχοι στο τέλος και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-50, 63-64, 89-81.

ASVEL-Valencia 55-78

Με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος η Valencia επικράτησε της ASVEL εκτός έδρας. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ojeleye με 16 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Lauvergne με 13.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο Αστρομπάλ με την ASVEL να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο μέρος και τους Ισπανούς να ανεβαίνουν επιθετικά στο δεύτερο.

Στο δεύτερο μέρος, η Valencia σκλήρυνε την άμυνά της και δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους στη τρίτη περίοδο. Έτσι, πήρε εύκολα διψήφιες διαφορές μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα να πάρει μια τελικά εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-35, 41-53, 55-78.