ASVEL-ALBA Berlin 79-91: Σεφτέ μετά από 12 σερί ήττες!

Ιδανικά έκλεισε το 2022 η ALBA καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ASVEL και έσπασε το ρόδι μετά από 12 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Smith με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ από πλευράς των Γάλλων ξεχώρισε ο Kahudi με 14 πόντους.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς καθώς προηγήθηκαν με 12 πόντους. To up tempo παιχνίδι αναμφίβολα βόλευε πιο πολύ τους γηπεδούχους οι οποίοι φρόντισαν να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-32). Obasohan και De Colo ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των Γάλλων. Στην αντίπερα όχθη, η ALBA αντιμετώπιζε σοβαρά αμυντικά προβλήματα τα οποία έπρεπε να τα λύσει στο δεύτερο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, οι Γερμανοί μπήκαν τελείως αλλαγμένοι. Με ένα επιμέρους σκορ 16-26 κατάφεραν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και να προηγηθούν μάλιστα και με +15 (65-80). Smith και Thiemman συνεργάζονταν υποδειγματικά βοηθώντας έτσι την ομάδα τους να μη χάσει την επαφή με το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Virtus Bologna-Fenerbache 92-88: Και στο τέλος κερδίζει η Virtus!

Μεγάλη νίκη για τους Ιταλούς, τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία δεδόμενα βρίσκεται σε κακή αγωνιστική φόρμα. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Bellinelli ο οποίος θυμήθηκε τα νιάτα του και πέτυχε 18 πόντους με 2/4 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, ο Motley από ένα σημείο και μετά πάλευε μόνος του και τελείωσε το παιχνίδι στους 26 πόντους με 11/14 δίποντα.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Fenerbache μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με κύριους εκφταστές τους Wilbekin και Motley. Οι γηπεδούχοι όμως με μαέστρους τους Teodosic και Bellinelli είχαν τις απαντήσεις και βρίσκονταν κοντά στο σκορ (23-25). Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (46-46). Ωστόσο, η ομάδα του Ιτούδη μπήκε πιο δυνατά στην επάναληψη. H second unit της Fener κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να έχει με αυτόν τον τρόπο μικρά προβαδίσματα. Πρωταγωνιστής και ο Κώστας Αντετοκούνμπο ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του και ήλεγξε σε μεγάλο βαθμό τον τομέα των ριμπάουντ. Στη τετάρτη περίοδο όμως συναντάμε μια τελείως διαφορετική εικόνα. Οι Ιταλοί ανεβάζουν την πίεση τους και προηγούνται με +10 (88-78). Η Fener πάλεψε στο τέλος με τον Motley να είναι απελπιστικά μόνος του και να μην μπορεί να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88.