Valencia-Anadolu Efes 93-88: Μεγάλη νίκη για τους Ισπανούς

Σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πέτυχε η Valencia η οποία επικράτησε της Efes. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Jones με 15 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Larkin με 20.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν το ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (43-45). Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση είχαν σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη η Valencia πήρε διαφορά εννέα πόντων (91-82). Η Efes με μπροστάρη τον Larkin προσπάθησαν για την ανατροπή μειώνοντας στους πέντε χωρίς ωστόσο να την ολοκληρώσουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-45, 71-66, 93-88.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Virtus-Bayern 85-83: Και στο τέλος κερδίζει η Virtus

Η Virtus συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να εκπλήσσει τους πάντες με την σταθερότητά της κερδίζοντας αυτή τη φορά την Bayern. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Shengelia με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Edwards με 22.

Iσορροπημένο πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες με τους Βαυβαρούς να έχουν μεγαλύτερη ευστοχία και να προηγούνται στο πρώτο μέρος με 46-42. Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Edwards να ηγείται της Bayern η οποία είχε σταθερά το προβάδισμα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η Virtus με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Shengelia πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και η Bayern παρά την πίεση που άσκησε δεν κατάφερε να πάρει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 65-69, 85-83

Barcelona-Real Madrid 83-78: Με κυρίαρχο Vesely οι γηπεδούχοι

Η Barcelona επικράτησε της Real στο Ισπανικό classico με επιβλητικό Vesely ο οποίος πέτυχε 27 πόντους. Από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Musa με 19 πόντους.

Στο πρώτο μέρος, η Βασίλισσα είχε τα ηνία του ματς έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Musa και Hezonja. Στο δεύτερο μέρος όμως, η Barcelona έσφιξε την άμυνά της και με κυρίαρχο τον Vesely μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με +8 δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (83-75). Η Real προσπάθησε να μειώσει παραπάνω χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-47, 60-62, 83-78.