Fenerbahce-Maccabi 109-74: Έτρεχαν με 109 οι Τούρκοι!

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Fener με τη Maccabi καθώς οι Τούρκοι ήταν επιβλητικοί. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Motley με 17 ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Colson με 13.

Ισορροπημένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με τη Fenerbahce να κάνει ένα εντυπωσιακό 35-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη (57-31). Η εικόνα της Fener ήταν το ίδιο κυριαρχική και στο δεύτερο μέρος καθώς είχε διαφορές ακόμη και άνω των 30 πόντων. Τελικό αποτέλεσμα 109-74

Tα δεκάλεπτα: 22-22, 57-31, 80-48, 109-74

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Ερυθρός Αστέρας-Partizan 88-72: Νικήτρια η ομάδα του Σφαιρόπουλο στο ντέρμπι της Σερβίας!

Νικητής στο ντέρμπι της Σερβίας ήταν ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στη Partizan. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Nedovic με 16 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Punter με 17.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας είχε τα ηνία της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Gillespie και ταυτόχρονα είχε σταθερά διψήφιας διαφορές. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο δυνάμωσε και την άμυνά του. Η κυριαρχία του Ερυθρού συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 17 πόντων (65-48). H εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι πήραν το ντέρμπι της Σερβίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 50-29, 65-48, 88-72

ASVEL-Zalgiris 93-79: Στο ρελαντί οι Γάλλοι!

Νίκη μετά από καιρό για την ASVEL η οποία είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με την Zalgiris. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Cabarrot 27 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Evans με 21.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η ASVEL είχε σταθερό προβάδισμα. Μάλιστα, ανοίγοντας τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με +8 (51-43). Στο δεύτερο μέρος ο Cabbarot έκανε ότι ήθελε και έδωσε στην ομάδα του σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων (72-59). Το προβάδισμα δεν το έχασε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ASVEL με αποτέλεσμα να πάρει μετά από καιρό το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 51-43, 72-59, 93-79.