ASVEL-Valencia 79-83: Σε ανοδική πορεία οι Νυχτερίδες

Η Valencia βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά πίσω από τα 6,75 με 15 εύστοχα τρίποντα, στοιχείο που της χάρισε το μεγάλο διπλό απέναντι στην ASVEL. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Radebaugh με 13 πόντους ενώ από πλευράς των Γάλλων ξεχώρισε ο De Colo με 14.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας μικρά προβαδίσματα στη πρώτη περίοδο (16-22). Εν συνεχεία, με τους Prepelic και Webb πήραν διψήφίες διαφορές ανεβάζοντας παράλληλα το ρυθμό (37-52). Γρήγορα όμως, οι Γάλλοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 17-0 στο δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρηδες τους De Colo και Mathews (57-57). Η Valencia συνέχισε να βρίσκει μεγάλα σουτ από την περίμετρο και ένα lay-up του Alexander την έφερε στο 72-79 του τελευταίου λεπτού. Η ASVEL ήταν νευρική στο τελείωμα καθώς αστοχούσε ακόμα και σε βολές με αποτέλεσμα η Valencia να πανηγυρίσε ένα μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Partizan-Baskonia 83-65: Απλοί, λιτοί και άνετοι οι Σέρβοι

Σε ανοδική πορεία και η Partizan που κυριάρχησαν απέναντι στην επίσης φορμαρισμένη Baskonia έχοντας μάλιστα και επιθετικό πλουραλισμό. Κορυφαίοι, ήταν οι Trifunovic και Παπαπέτρου με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Αντίθετα, η Baskonia που παρατάχθηκε δίχως τον Howard ξεχώρισε ο Marinkovic με 16.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Partizan με μπροστάρη τον Παπαπέτρου και εύστοχα τρίποντα πήρε από νωρίς διψήφιες διαφορές (27-13) με την Baskonia να έχει έντονα νεκρά διαστήματα. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Punter και LeDay να παίρνουν την σκυτάλη από τον Trifunovic. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Βάσκοι με σερί 13-0 επέστρεψαν βάζοντας φωτιά στο ματς. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα να χάσει με κάτω τα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-36, 67-50, 83-65.

Armani Milano-Zalgiris 61-66: Της πάει η Ιταλία…

Μετά από το διπλό απέναντι στη Virtus ήρθαν και οι δύο βαθμοί απέναντι στην Armani για την Zalgiris. Το ματς είχε Λιθουανικό χρώμα καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Armani να παλεύει για την ανατροπή μέχρι το τέλος. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Hayes με 16 πόντους ενώ από πλευράς Ιταλών ξεχώρισε ο Baron με 11.

Η Zalgiris μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο την καλή άμυνα και το πέτυχε στο έπακρο καθώς η Armani σκόραρε μόλις εννέα πόντους. Στην επίθεση οι Hayes και Smits κυριαρχούσαν δίνοντας στην ομάδα τους διψηφίες διαφορές. Στο δεύτερο μέρος όμως στο 53-63, οι Λιθουανοί χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Armani να κάνει ένα 5-0 και να μετατρέπει το διαδικαστικό αγώνα σε ντέρμπι. Ωστόσο, η Zalgiris ήταν ψύχραιμη ως το φινάλε και πήρε ένα μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66.

Barcelona-Anadolu Efes 75-80: Απέδρασε με το διπλό στο ματς της αγωνιστικής

Μεγάλη νικήτρια η Efes στην αναμέτρηση με τη Barcelona δείχνωντας το προφίλ της περυσινής πρωταθλήτριας Ευρώπης. Μεγάλοι πρωταγωνιστές σε αυτή τη νίκη ήταν η attack τριάδα των Larkin και Micic με 17 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, οι Καταλανοί πάλεψαν για την ολική ανατροπή χωρίς ωστόσο επιτυχία. Κορυφαίος ήταν ο Higgins με 17.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν επιβλητικά το ματς με το αρχικό 0-9. Οι Καταλανοί πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι Τούρκοι με επιθετική πολυφωνία είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με διψήφιες μάλιστα διαφορές. Στο δεύτερο μέρος, οι Mirotic και Higgins προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση μειώνοντας στους οκτώ (34-42). Larkin και Micic όμως είχαν διαφορετική άποψη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Ο Clyburn έδωσε ανάσα σε κρίσιμο σημείο στην ομάδα του, όμως η Barcelona δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε με Higgins και Abrines (72-75, 26” για το τέλος). Όμως, η Efes κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80.