Virtus Bologna – Maccabi Tel Aviv 78-73: Ξεκόλλησαν από τις τέσσερις νίκες οι Ιταλοί

Η Virtus κατάφερε να παίξει εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να πάρει μία τεράστια νίκη απέναντι στην Maccabi, ανεβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο στην βαθμολογία (5-9). Στην αντίπερα όχθη οι “κυανοκίτρινοι” δεν μπόρεσαν να ντουμπλάρουν τις νίκες επί ιταλικού εδάφους, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 7-7 και να χάσουν μία καλή ευκαιρία για να αναρριχηθούν ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα. Για τους νικητές ξεχώρισε η τριπλέτα Teodosic- Hackett – Shengelia με 15,15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Brown με 18 πόντους και έξι ασίστ.

H Virtus Bologna ήλεγχε ξεκάθαρα τον ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και με οδηγό την άμυνά της πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (20-16), ενώ στην συνέχεια η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο +3 (44-41). Στην συνέχεια το συγκρότημα του Kattash ανέβασε ταχύτητα και, πραγματοποιώντας ένα άρτια αμυντικά δεκάλεπτο πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή (57-60).

Η άμυνα των φιλοξενουμένων ήταν αψεγάδιαστη και κρατώντας το σύνολο του Scariollo στους δύο πόντους σε πέντε λεπτά ξέφυγε με επτά (59-66), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο (64-66). Μάλιστα οι “ασπρόμαυροι” δεν σταμάτησαν εκεί και διεύρυναν το σερί τους στο 12-0, με αποτέλεσμα να πάρουν αέρα πέντε πόντων (71-66), με περίπου ένα λεπτό να μένει για την λήξη της αναμέτρησης. Στο υπόλοιπο διάστημα οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και κατάφεραν να κλειδώσουν μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Partizan – Anadolu Efes 82-79: Τεράστια νίκη – ανάσα για τους Σέρβους!

Η Partizan ήταν εξαιρετική στο δεύτερο μέρος και όντας πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη – ανάσα απέναντι στην Efes (82-79). Με αυτόν τον τρόπο οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 5-9 και ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα στην διαβολοβδομάδα κι υποχώρησαν στο 7-7, χάνοντας με αυτόν τον τρόπο έδαφος για το πλεονέκτημα έδρας. Κορυφαίος και ιδιαίτερα clutch για τους νικητές ήταν ο Nunnaly με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης και οι Exum, Punter και Lessort με 18,18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το συγκρότημα του Obradovic “μάσαγε σίδερα” στην άμυνα και πήγε στο +4 (14-10) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική με τους “πρωταθλητές” Ευρώπης να είναι υπερηχητικοί σε άμυνα κι επίθεση και να αποσπώνται με εννιά πόντους (28-37). Πάντως οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές και δεν άφησαν την Efes να ξεφύγει, με συνέπεια να τρέξει ένα επιμέρους 25-17 και να πλησιάζει στον πόντο (53-54).

Από εκεί κι έπειτα ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τους ¨ασπρόμαυρους” να τρέχουν ένα σερί 7-0 και να παίρνουν μαξιλαράκι τριών πόντων (70-67 στα 3:30 πριν την λήξη), με το ντέρμπι να κρατά για τα καλά (75-74 στα 44”). Ένα τρίποντο του Nunnaly έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στα 15” (78-74), με τον Beuabois να απαντά για το 78-76 στα 14”. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Αμερικανός άσος έγραψε το 80-76, ο M’ Baye το 80-79, ενώ οι δύο βολές του Punter στα 3” καθόρισαν τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79

Μοnaco – Alba Berlin 92-89: Έπιασαν κορυφή οι Μονεγάσκοι!

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, η Monaco κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη απέναντι στην Alba Berlin, χάρις σε ένα τεράστιο τρίποντο του Okobo σε νεκρό χρόνο (92-89). Έτσι οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 10-4 και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Barca και την Fener, ενώ η Alba γνώρισε την 11η σερί της ήττα κι υποχώρησε στο 3-11, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο Diallo με 17 πόντους, με τον Okobo να είναι clutch  με οκτώ, ενώ από τα ¨αλμπατρός” ξεχώρισε ο Lo με 14.

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο οι άμυνες ήταν αναιμικές, οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να πάρουν ισχνό πλεονέκτημα με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (28-25), την ώρα που με οδηγό την βελτιωμένη τους άμυνα, οι παίκτες του Obradovic αποσπάστηκαν με οκτώ πόντους στην λήξη του ημιχρόνου (52-44). Στην συνέχεια οι Βερολινέζοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, αλλά οι γηπεδούχοι επέβαλαν ξανά τον ρυθμό τους και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” επτά πόντων (72-65).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και έδειχναν να καθαρίζουν τον αγώνα (77-67), αλλά το σύνολο του Gonzalez με διαδοχικά τρίποντα προσπέρασε (79-80). Πάντως η Monaco δεν πτοήθηκε από την ξαφνική αντεπίθεση της Αlba και πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα (87-83), με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τον αγώνα στον πόντο (87-86), με τον Lammers να ισοφαρίζει (89-89) στα 17”. Στην τελευταία κατοχή του αγώνα oι Μονεγάσκοι βρήκαν ένα τεράστιο τρίποντο με τον Okobo σε νεκρό χρόνο και πήραν μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89