Baskonia-Anadolu Efes 114-111: Νικητές οι Βάσκοι σε ένα ματς NBA!

Συγκλονιστική αναμέτρηση στην Ισπανία με την Baskonia τελικά να επικρατεί της Efes στη παράταση με 114-111. Απίστευτο ματς από τον Costello με 33 πόντους με 6/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Απίθανα πράγματα από τον Thompson με 18 πόντους και 16(!) ασίστ. Από πλευράς Efes διακρίθηκε ο Larkin με 19.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Larkin και Micic από τη μία και Costello και Thompson ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, η Baskonia διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα και κατάφερνε να περιορίζει σε κάποιες φάσεις τα επιθετικά ατού της Efes (35-29). Γρήγορα όμως, το επιθετικό step up των Beaubois και Larkin έδωσε στους Τούρκους το προβάδισμα (40-46). Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά με ένα σερί 10-0 (40-50) αλλά οι Βάσκοι γρήγορα μείωσαν με αντεπίθεση διαρκείας (58-62). Η Efes ομως είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί όμως είδαμε μια τελείως διαφορετική εικόνα. Όταν η Efes προηγήθηκε με +11 (87-76), οι γηπεδούχοι με επιμέρους 17-6 έκαναν την ολική ανατροπή και έστειλαν το ματς στη παράταση (98-98). Στη παράταση, η Baskonia με ηγέτη τον Costello πέτυχε 114 πόντους, ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77, 98-98 (κ.α.), 114-111 (παρ.).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Bayern Munich-Virtus Bologna 91-84: Επαγγελματική νίκη για τους Βαυβαρούς

Η Bayern στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Virtus παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στο τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Rubit με 18 ενώ από πλευράς των ηττημένων διακρίθηκε για ακόμη μια φορά ο Teodosic με 14 και 9 ασίστ.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Bayern μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση από τους Ιταλούς έχοντας τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση. Babb και Rubit ηγούταν των επιθέσεων των Βαυβαρών με αποτέλεσμα να κερδίζουν με 22-18. Παρόμοια εξέλιξη και στη δεύτερη περίοδο με τη Virtus να στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στις εμπνεύσεις των Shengelia και Teodosic. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +11 (66-55) με τους Ιταλούς να μη μπορούν να ακολουθήσουν. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν την αντεπιθεσή τους στο τέλος αλλά είχαν ξεμείνει από δυνάμεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84.