Barcelona-Ερυθρός Αστέρας 85-79: Νίκη στο νήμα οι Καταλανοί

Σε τροχιά τετράδας παραμένει η Barcelona η οποία έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Mirotic και Vesely με 21 πόντους ενώ από πλευράς των ηττημένων ξεχώρισε ο Campazzo με 24 πόντους.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τη Barcelona να στηρίζεται στο δίδυμο Satoransky και Mirotic ενώ ο Ερυθρός είχε τις απαντήσεις πότε από τη περιφέρεια με τον Vildoza και πότε στη ρακέτα με τους Bentil και Petrusev. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και άνοιξαν τον ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Abrines προηγήθηκε με 40-31 για να κλείσει ο Ερυθρός το ημίχρονο με ένα μικρό σερί 5-0. Στο δεύτερο μέρος, η Barcelona άνοιξε για πρώτη φορά τη ψαλίδα στην αναμέτρηση και με τους Satoransky και Mirotic προηγήθηκε με +9 (48-39). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις άμεσα με εμπνευστη τον Campazzo και έτσι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (57-57). Εν συνεχεία, Mirotic και Vesely πήραν τη σκυτάλη δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων με 68-59. Καπού εκεί όμως οι Καταλανοί χαλάρωσαν και ο Ερυθρός έφτασε σε απόσταση αναπνοής. Ωστόσο, ο Ισπανός και ο Τσέχος σφράγισαν τη νίκη για την ομάδα του Saras.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-36, 57-57, 85-79.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Bayern Munich-ALBA Berlin 75-76: Νίκη με ήρωα τον Wetzell

Με μεγάλο ήρωα τον Wetzell και σουτ σχεδόν σε νεκρό χρόνο η ALBA πήρε το ντέρμπι απέναντι στη Bayern. Εκτός από τον Wetzell μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και ο Lo με 16 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένω ξεχώρισε ο Winston με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η ALBA μπήκε πιο δυνατά στον παρκέ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Lo o οποίος είχε 12 πόντους στο ξεκίνημα και έδωσε σταθερό προβάδισμα στην ομάδα του (11-18). Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου όπου οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την αμυνά τους σε υψηλά επίπεδα. Οι Βαυβαροί όμως με τους Winston και Seeley κατάφεραν να μειώσουν στον έναν τη διαφορά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (37-38). Στο δεύτερο ημίχρονο, η Bayern μπήκε με άλλο αέρα και πήρε το προβάδισμα. Giffey και Walden έδιναν σταθερά προβαδίσματα στην ομάδα τους με τους φιλοξενούμενουν να έχουν τις απαντήσεις με τον Lo (58-56). Στη τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Wetzell με κάρφωμα 1” πριν τη λήξη να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-38, 58-56, 75-76.