Fenerbahce-Zalgiris 87-79: Nίκη στο νήμα για την ομάδα του Ιτούδη

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Fenerbahce η οποία επικράτησε δύσκολα της Zalgiris και συνεχίζει να στοχεύει σε καλύτερο πλασάρισμα στην οκτάδα. Αντίθετα, οι Λιθουανοί συνεχίζουν να διεκδικούν μια θέση στα playoffs. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Hayes με 19 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Smits με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν όντας κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Guduric είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με πέντε πόντους (22-16) με τη Zalgiris να είναι εύστοχοι πίσω από τα 6,75. Εν συνεχεία, η Fenerbahce είχε ισχνό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο όμως δύο τρίποντα του Biberovic άνοιξαν το ρυθμό και οι γηπεδούχοι πήραν στο τέλος του ημιχρόνου διψήφια διαφορά (46-35). Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν καθώς προηγήθηκαν με +17 (51-44) με πρωταγωνιστή τον Hayes. Η Zalgiris όμως άντεξε και επέστρεψε μειώνοντας σε 80-74 και εν συνεχεία στους 4 (83-79). Εντούτοις, ο Hayes ήταν σε μεγάλη μέρα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Monaco-Valencia 90-79: «Ζωντανή» για τετράδα

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτος μέρος, η Monaco επικράτησε εύκολα της Valencia και διατηρεί τις ελπίδες της για είσοδο στη τετράδα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Blossomgame με 14 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Jones με 17.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Valencia μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα που με πρωταγωνιστή τον Jones προηγήθηκε με 8-14. Οι Μονεγάσκοι όμως με τους Hall και Okobo έφεραν στα ίσια το παιχνίδι (22-22). Στη δεύτερη περίοδο, η Monaco πάτησε το γκάζι χτυπώντας μάλιστα στη ρακέτα με τους Brown και Hall. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε και το νεκρό διάστημα της Valencia και προηγήθηκε με 45-35 για να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (48-41). Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το ρυθμό έσφυξαν την άμυνα και προηγήθηκαν με 58-41 με πρωταγωνιστή τον Strazel. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά αλλά ήταν άστοχοι στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79.

Virtus Bologna-Real Madrid 79-96: Κυριαρχική Βασίλισσα

Εύκολο βράδυ είχε η Real Madrid εκτός έδρας απέναντι στη Virtus Bologna. Η Βασίλισσα είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έχοντας ως  απόλυτο πρωταγωνιστή τον Hezonja με 26 πόντους ενώ με τους ίδιους πόντους τελείωσε το ματς και ο Bellinelli.

Ο αγώνας ξεκίνησε και η Βασίλισσα μπήκε από την αρχή με το μαχαίρι στα δόντια παίρνοντας διψήδια διαφορά. Musa και Yabusele κυριαρχόυσαν με αποτέλεσμα η Real να προηγείται της άνευρης Virtus με 26-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί έκαναν την αντεπιθεσή τους με πρωτεργάτη τον Bellinelli αλλά η Real είχε τις απαντήσεις κλείνοντας το ημίχρονο στο +17 (33-50). Στο δεύτερο μέρος, η Virtus προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά αλλά ο Hezonja έκανε μεγάλο step up και εκτόξευσε τη διαφορά στο +22. Η εξέλιξη δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος με τη Real να παίρνει σκορ από όλους τους παίκτες της.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-50,58-68, 79-96.