Baskonia-Fenerbahce 92-69: Παραμένουν όγδοοι οι Βάσκοι

Σημαντική νίκη για την οκτάδα πέτυχε η Baskonia απέναντι στη ντεφορμέ Fenerbahce. Αλλάζοντας τελείως την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, οι Βάσκοι πήραν διψήφιες διαφορές και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο απίστευτος Marinkovic με 35 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένω διασώθηκε ο Motley με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης, και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ δίνοντας αρκετό βάρος στην άμυνα. Edward και Guduric ηγούνταν της Fenerbahce με αποτέλεσμα να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στη πρώτη περίοδο (25-27). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι άνοιξαν το ρυθμό και προηγούνταν με +7 (33-40) αλλά Kotsar και Howard ισορρόπησαν και πάλι το ματς. Ωστόσοι, οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό πλουραλισμό κατάφεραν να προηγηθούν με +6 στο τέλος του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, η Fener συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με τους Καλάθη και Motley να κάνουν το step up και να δίνουν προβάδισμα +9 στην ομάδα τους (42-51). Σε εκείνο το σημείο, οι Βάσκοι έκαναν μια ολική αντεπίθεση, με τον Marinkovic να κάνει απίστευτα πράγματα με 4/6 τρίποντα. Έτσι, η Baskonia πήρε διψήφια διαφορά την οποία κρατούσε μέχρι τη τέταρτη περίοδο. Εν κατακλείδι, οι γηπεδούχοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη εν’ όψει οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Partizan-Real Madrid 104-90: Δεν το κουνάνε από την οκτάδα οι Παρτιζάνοι!

Κυριαρχική η Partizan η οποία φόρτσαρε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά επικρατώντας της Real Madrid. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Punter με 16 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Musa με 22 πόντους.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες οι οποίες θέλησαν να εκμεταλλευτούν τη ρακέτα τους. Ωστόσο, ο Exum ήταν αυτός ο οποίος είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων με τη Βασίλισσα να βρίσκει λύσεις μέσω του Poirier (21-23). Στη δεύτερη περίοδο όμως, η Partizan αύξησε τη πίεση της στην άμυνα και ανέκτησε το προβάδισμα. Προς το τέλος μάλιστα του ημιχρόνου, Nunnaly και Lessort έδωσαν διψήδια διαφορά στην ομάδα τους (49-38). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι με πρωταγωνιστή τον Lessort (70-59). H Real με ένα μικρό σερί επέστρεψε αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τη περίοδο με πολύ υψηλό σκορ (81-72). Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως επιβλητικοί στη τέταρτη περίοδο με τον Punter και Nunnaly να βοηθούν εκτελεστικά και δημιουργικά. Η Βασίλισσα είχε έντονα νεκρά διαστήματα με αποτέλεσμα να μη γλυτώνει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 81-72, 104-90.

ASVEL-Ερυθρός Αστέρας 60-76: Νίκη γοήτρου ο Ερυθρός!

Χωρίς κάνενα βαθμολογικό κίνητρο, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στην ASVEL. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Dobric με 18 ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο De Colo με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα στη πρώτη περίοδο (19-15) με πρωταγωνιστή εκτελεστικά και δημιουργικά τον De Colo. Στη δεύτερη περίοδο, παρά τους Vildoza και Petrusev, οι Γάλλοι είχαν τις απαντήσεις και πήραν διαφορά ακόμη και έννεα πόντων (42-33). Στο δεύτερο όμως μέρος, ο Ερυθρός πίεσε περισσότερο και με διαρκή πρωταγωνιστή τον Petrusev ανέκτησε το προβάδισμα. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα τόσο έπεφτε ο ρυθμός των Γάλλων με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν διψήφιες διαφορές και να μην τις χάσουν μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 53-56, 60-76.