Zalgiris Kaunas-ALBA Berlin 88-81: Μεγάλη ανατροπή από το -20 οι Λιθουανοί

Η Zalgiris αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 20 πόντους με ηγέτη τον Ulanovas έκανα μια τεράστια ανατροπή και πήρε μια μεγάλη νίκη. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ulanovas έχοντας 21 πόντους  με 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές και 3 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης ο Evans που είχε 15 πόντους με 5/8 τρίποντα. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Smith με 14.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά νευρικά την αναμέτρηση με τρία λάθη στο πρώτο τρίλεπτο. Η ALBA με κύριους εκφραστές τους Onlinde (2/2 τρίποντα) και Koumanze επέβαλλε το γρήγορο ρυθμό της και προηγήθηκε με +5 (8-13). Το καταστροφικό έργο της Γερμανικής ομάδας συνεχίστηκε με την Zalgiris να μη βρίσκει διαδρόμους αλλά και να μην είναι προσηλωμένη στην άμυνα της. Τα 5/8 τρίποντα της ALBA ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (13-25). Στο ίδιο μήκο κύματος κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στα μέσα της περιόδου οι ασίστ ήταν 6 εναντίον 13 και τα τρίποντα των Γερμανών 6/10. Η διαφορά έφτασε και στο +19 (25-44). Στο δεύτερο μέρος όμως οι Λιθουανοί φάνηκαν να κάνουν το step up μειώνοντας στους 7 (39-46). Με ένα επιμέρους 48-27 ανέκτησαν το ρυθμό και τα ηνία του αγώνα. Τα 16/30 τρίποντα και η ηγετική εμφάνιση τοθ Ulanovas χάρισαν την τρίτη νίκη στη Zalgiris.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Barcelona-Fenerbache 81-80: Πρώτη ήττα στο νήμα για τους Τούρκους

Με ηγέτη τον Laprovitolla που έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, η Barcelona έσπασε το αήττητο της Fener που στο τέλος ήθελε τρίποντο αλλά ο Motley πήγε για κάρφωμα. Ο Αργεντίνος guard σημείωσε 26 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Motley προσπαθούσε μόνος του με 23 πόντους ενώ ο Καλάθης έμεινε στους 8.

Το 2-8 στο ξεκίνημα του αγώνα επιβεβαιώνε την αρχική κυριαρχία της Fener. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν άμεσες απαντήσεις με τον Tobey ενώ η καλή της άμυνα της έδωσε και το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19). ο Motley έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Barcelona έχοντας 4/4 δίποντα και ελέγχοντας πλήρως την εναέρια κυκλοφορία. Το πρώτο μέρος γενικότερα είχε τις δύο ομάδες σε σχετική ισορροπία παίρνοντας μόνο μικρά προβαδίσματα. Το ξέπασμα της Barca ήρθε στη τρίτη περίοδο όπου με ένα επιμέρους 23-13 έφερε τη διαφορά στους 10 (53-43). Ο Laprovitolla έκανε ηγετική εμφάνιση με 4/6 τρίποντα. Το +15 ήταν γεγονός. Ωστόσο, ο Booker και ο αφανής ήρωας Mahmutoglou ανέτρεψαν την εις βάρος διαφορά και έφεραν τη διαφορά στους 5 (74-69). Στο τέλος, η Fener ήθελε τρίποντο αλλά ο Motley προτίμησε το ελεύθερο κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

Virtus Bologna-ASVEL 79-84: Άλλη μια επική ανατροπή και νίκη της ASVEL

Η δεύτερη μεγάλη ανατροπή της αγωνιστικής σημειώθηκε στη Μπολόνια. Η ASVEL κατάφερε να επιστρέψει από το -19 με κορυφαίους τους De Colo (12π.) , Lighty (16π.)  και Mathews (16π). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Lundberg με 13 ενώ υπήρξε έντος διάλογος του Teodosic με τον προπονητή του Scariolo.

H Virtus ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το ματς. Βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι τη στιγμή που εμφανίστηκε στο παρκέ ο Milos Teodosic. Ο Σέρβος playmaker άλλαξε το ρυθμό του αγώνα, μοίραζε σωστά τις μπάλες ενώ προσέθεσε και εννέα πόντους στο ενεργητικό του με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανέβουν στο +19 (42-23) στο 14ο λεπτό. Οι Γάλλοι δεν είχαν αντίδοτο στο τρόπο αντιμετωπισής του κάνοντας παράλληλα και 10 λάθη. Το δεύτερο ημίχρονο είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα. Η Virtus έκανε επιπόλαια λάθη και η ASVEL με πρωταγωνιστές τους τρεις προαναφερθέντες το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 64-63 και τα πάντα θα κρίνονταν στη τέταρτη περίοδο. Η είκονα δεν άλλαξε ούτε εκεί. Οι Γάλλοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων πέντε λεπτά πριν την λήξη. Στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι δεν λάθεψαν στις βολές και το ματς είχε πλέον κριθεί παρά τις προσπάθειες του Teodosic και Lundberg.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84.

Monaco-Erythros Asteras 85-77: Επαγγελματική νίκη και κορυφή για Monaco

Μια άκρως επαγγελματική νίκη πέτυχε η Monaco με πρωταγωνιστές τους Loyd και James με 20 και 21 πόντους αντίστοιχα και πλέον ανέβηκαν στη κορυφή της βαθμολογίας. Για τους ηττημένους ο Petrusev έκανε ανέλπιστα καλό παιχνίδι με 16 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Bentil με 14.

Ξεκίνημα παιχνιδιού και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι είχε πολλούς πρωταγωνιστές. Loyd, James από τη μία, Nedovic και Petrusev από την άλλη. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανοίξουν τον ρυθμό αλλά ήταν εξαιρετικά δύσκολο καθώς ήταν άστοχοι πίσω από τα 6,75. Αντιθέτως, οι Σέρβοι είχαν μια ισορροπία ανάμεσα σε δίποντα και τρίποντα. Ο James ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 7 (38-31). Βλέποντας την αστοχία της ομάδας του ο Obradovic πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι με 16/24 δίποντα. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά, ο Loyd έκανε το step up στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (57-46). Ωστόσο, ο Erythros είχε τις απαντήσεις του με τους Markovic και Bentil. Η διαφορά και πάλι στο -4 (57-53). Στη τελευταία περίοδο, οι Μονεγάσκοι μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το ματς. Και το έκαναν. Hall και Brown σκέπασαν τα καλάθια και η διαφορά πήγε στο +14. Πλέον, όλα έγιναν πιο απλά για να πάρει τη νίκη η Monaco και να σκαρφαλώσει στη κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77.