Baskonia – Olimpia Milano 78-62: Συνεχίζεται ο κατήφορος για τους Ιταλούς

Η Βaskonia έδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι την ισχύ της στην έδρα της και κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης επικράτησε με ευκολία επί της Olimpia Milano. Με αυτόν τον τρόπο οι Ισπανοί έφτασαν ξανά σε θετικό ρεκόρ (6-5) και μένουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν την απογοητευτική τους πορεία (έχουν το άλλοθι των τραυματισμών), αφού παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με 3-8. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Darius Thompson με 15 πόντους και επτά ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους όαση ήταν ο Davies με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί από την αφετηρία της αναμέτρησης και πήραν προβάδισμα 14 πόντων (21-7), με το καλησπέρα, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +15 (24-9). Στην συνέχεια το σύνολο του Messina βελτιώθηκε τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά και με καλάθι του Melli πλησίασε στους οκτώ (35-27), ωστόσο οι παίκτες του Penarroya πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφιο πλεονέκτημα.

H ισπανική ομάδα συνέχισε στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς και βρέθηκε ακόμη και στο +14 (51-37), με τους Ιταλούς να βγάζουν σφυγμό και να μένουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης (54-45). Παρά το mini comeback της Olimpia Milano, οι Βάσκοι έπιασαν απόδοση πρώτης περιόδου, με συνέπεια να πάρουν διαφορά 17 πόντων (68-51) και να καθαρίσει με άνεση ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62

Δείτε τα στατιστικά εδώ

PartizanValencia 96100: Πήραν την ματσάρα οι Ισπανοί

Η Valencia ήταν αυτή που κατάφερε να πανηγυρίσει την μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του Βελιγραδίου, το οποίο ολοκλήρωθηκε στην παράταση. Με αυτόν τον τρόπο οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 5-6 και οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 4-7.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό επιθετικό ρυθμό και συμβάδιζαν από την αρχή της αναμέτρησης, κάτι το οποίο φάνηκε και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-21). Ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι ισορροπημένος και στην συνέχεια (34-36), αλλά οι Σέρβοι με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο μέρος (43-37).

Το συγκρότημα του  Obradovic είχε φέρει για τα καλά στα μέτρα του τον αγώνα, με συνέπεια να έχει ικανοποιητικές αποστάσεις από τις νυχτερίδες (54-47). Πάντως το σύνολο του Mumbru αντέδρασε πάρα πολύ γρήγορα κι έφερε τον αγώνα στον πόντο (54-53), ενώ πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα όντας πίσω με την αναστρέψιμη απόσταση των τεσσάρων πόντων (64-60).

Mάλιστα η ισπανική ομάδα έδωσε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, καθότι ισοφάρισε στους 64 πόντους, με τον κλειστό χαρακτήρα του αγώνα να είναι εμφανής και στην συνέχεια όταν κι ένα τρίποντο του Webb έγραψε το 70-72. Η Valencia ήταν απτόητη από την πίεση της Partizan και πήρε μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων (73-77), το οποίο διατήρησε (75-79). Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Punter προσπέρασαν (80-79), αλλά ο Harper στα 59΄΄ έγραψε το 80-82. Λίγο αργότερα ο ίδιος με 2/3 βολές έφερε το ματς στην ισορροπία, με τον Harper να δίνει ισχνό πλεονέκτημα στην ομάδα του στα 20” (82-84) και τον άλλοτε άσο της ΑΕΚ να βάζει ξανά 2/2 και να γράφει το 84-84. Στην τελευταία επίθεση ο Jones αστόχησε από μακριά κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι -χέρι κι εκεί, αλλά ένα τρίποντο του Arrostegui έδωσε το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους (90-93), ενώ ένα καλάθι του Harper στα 47″ (93-98) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των πορτοκαλί (93-98). Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και με τρίποντο του Nunnaly μείωσαν στο καλάθι στα 33″ (96-98), με δύο βολές του Harper στα 5″ να καθαρίζουν οριστικά την μπουγάδα για την Valencia (96-100).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (κδ), 96-100