Crvena Zvezda – Bayern Munich 74-68: Σεφτές για τον Σφαιρόπουλο στην Ευρωλίγκα με τους “ερυθρολεύκους” του Βελιγραδίου!

Η Bayern Munich ήλεγχε το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο ο Crvena Zvezda κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο (21-9) και με αυτόν τον τρόπο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πανηγύρισε την πρώτη νίκη μαζί του στην Ευρωλίγκα μετά την ήττα στον “εμφύλιο” με την Partizan. Ουσιαστικά οι Σέρβοι κέρδισαν για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα κι ανέβηκαν στο 2-4, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα κι υποχώρησαν στο 2-4. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Teodosic με 16 πόντους και 11 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψε ο ανεβασμένος Bolmaro με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 33-35, 53-59, 74-68

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Ζalgiris – Villeurbanne 88-91: Έσπασαν το ρόδι οι Γάλλοι!

Η Zalgiris είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο η ASVEL αντεπιτέθηκε στα τελευταία λεπτά και με τον Cabarrot ηγέτη κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη (88-91). Ουσιαστικά οι Λιθουανοί γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα κι υποχώρησαν στο 3-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο δεύτερο παιχνίδι του Pozzecco στον πάγκο τους. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν oι Cabarrot και Fall με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Dimsa και Evans με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 56-50, 80-72, 88-91

Olimpia Milano – Monaco 66-72: Το “καθάρισαν” στο τέλος οι Μονεγάσκοι με ηγέτη James!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό καθ’ όλη την διάρκειά του, η Monaco ήταν αυτή που κατάφερε να κερδίσει στο τέλος χάρις στο τεράστιο τρίποντο του James στα 17” πριν λήξει ο αγώνας. Με αυτόν τον τρόπο το συγκρότημα του Obradovic πέτυχε την τέταρτη διαδοχική του νίκη και ανέβηκε στο 4-2, την ώρα που οι Λομβαρδοί έμειναν στα πολύ χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας μετρώντας μόλις ένα ροζ φύλλο σε σύνολο έξι αγώνων. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο James με 21 πόντους, ενώ στη αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Shields και Ηall με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72

Valencia – Alba Berlin 79-71: Συνεχίζουν ακάθεκτες οι “νυχτερίδες”

Η Valencia ένιωθε για παραπάνω από 30 λεπτά την καυτή ανάσα της Alba Berlin στον “σβέρκο” της, αλλά στο τέλος πάτησε το πόδι στο γκάζι και πανηγύρισε ακόμη μία νίκη. Με αυτόν τον τρόπο οι “νυχτερίδες” ανέβηκαν στο 5-1, την ώρα που τα “αλμπατρός” έδειξαν καλό πρόσωπο για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά ηττήθηκαν κι υποχώρησαν στο 1-5. Για τους νικητές έκανε την διαφορά ο Ojeleye με 19 πόντους και επτά ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους πάλεψε ο Brown με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 41-39, 56-54, 79-71