Valencia – Alba Berlin 87-73: Άνετο βράδυ για τις “νυχτερίδες”

Η Valencia ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα κι επιβλήθηκε της Alba Berlin, με συνέπεια να κάνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη στην διοργάνωση και να ανέβει στο 2-3. Στον αντίποδα οι Βερολινέζοι υποχώρησαν στο 3-2, καθώς γνώρισαν την δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα μετά από αυτήν κόντρα στην Efes.

Οι νυχτερίδες ήταν ελαφρώς ανώτερες  στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Στην συνέχεια επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και αποσπάστηκαν με 11 πόντους (50-39), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγαν με 17 πόντους (72-55). Οι παίκτες του Gonzalez προσπαθούσαν να επανέλθουν και μείωσαν στους εννιά, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω κι έτσι ηττήθηκαν.

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο Jones με 20 πόντους, με τον Dubljievic να τον συνεπικουρεί με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Kumadje με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Olinde με άλλους 15.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Real Madrid – Virtus Bologna 92-95: Μπαμ των Ιταλών στην Μαδρίτη!

Η Virtus παρά το άσχημο ξεκίνημά της στην σεζόν και ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι ήταν εξαιρετική στο μπροστά μέρος του παρκέ και έστω κι αν καρδιοχτύπησε κατάφερε τελικά να αποδράσει από την Μαδρίτη χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Teodosic στα 8” . Με αυτόν τον τρόπο οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 2-3 κι έπιασαν τους αντιπάλους τους, που παρά την προσπάθεια ανατροπής που έκαναν, παρουσιάζουν πολύ προβληματική εικόνα ειδικά στο αμυντικό κομμάτι.

Οι Ισπανοί εκκίνησαν καλά την αναμέτρηση και αποσπάστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με έξι πόντους (24-18), επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους. Από εκεί κι έπειτα το συγκρότημα του Scariollo ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (45-41), ενώ με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πήρε τα ηνία του αγώνα (64-68). Μάλιστα λίγο αργότερα με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 14 πόντους στο 34′ (66-80), με τους Μαδριλένους να αντιδρούν και να μειώνουν στους τέσσερις (83-87) στα δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με ένα νέο τεράστιο τρίποντο του Hezonja μείωσαν στους δύο πόντους (91-93) στα 15”, αλλά με δύο εύστοχες βολές τους Teodosic στα 8” κλείδωσαν οριστικά το μεγάλο ροζ φύλλο αγώνα.

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο Lundberg με 18 πόντους και τρεις ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Bako με 16 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Ακόμη πολύ καλοί ήταν και οι Teοdosic, Jaiteh και Cordinier με 14,14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους μυθική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Deck με 28 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ θετικότατος ήταν και ο Hezonja με 18 πόντους. Τέλος ο Tavares για ακόμη ένα βράδυ ήταν επιβλητικός κάτω από τα καλάθια με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ κι ο Musa ήταν καλός με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95

Parizan – Zalgiris 87-76: Δεύτερη διαδοχική νίκη με ξέσπασμα στο τέλος για τους Σέρβους

Η Partizan ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και χάρις σε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να επιβληθεί με 87-76 των Σέρβων και να ανέβει στο 2-3, με συνέπεια να πιάσει στο ίδιο ρεκόρ τους σημερινούς της αντιπάλους. Το σύνολο του Obradovic έτσι έκλεισε τα τρία διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια με δύο νίκες, με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί κάπως στην βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τους Λιθουανούς να έχουν βραχεία κεφαλή (20-22), αλλά τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και με ένα επιμέρους 24-14, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (44-36). Παρόλα αυτά το σύνολο του Maksvytis αντέδρασε και πλησίασε στους τρεις πόντους, με συνέπεια να μετατρέψει την τέταρτη περίοδο σε ντέρμπι. Στην τελική ευθεία του αγώνα η Partizan ήταν εμφανώς ανώτερη και με δίποντο του Lessort (82-71) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Kevin Punter ήταν μακράν ο κορυφαίος για τους νικητές με 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Exum (11 πόντοι), Lessort (10 πόντοι,  οκτώ ριμπάουντ και τρεις ασίστ), Le Day (10 πόντοι, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ) και Nunnaly (10 πόντοι). Από την πλευρά των Λιθουανών ξεχώρισε ο Evans με 16 πόντους και εννιά ασίστ, με τους Smits και Brazdeikis να τον συνεπικουρούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76