Olimpia Milano – Anadolu Efes 51-80: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες

Η Efes ήταν σαρωτική απέναντι στην Olimpia Milano, με αποτέλεσμα να πετύχει την δεύτερη της σερί νίκη σε ντέρμπι, να δείξει πως ανακάμπτει και να ανέβει στο 4-5. Από την άλλη οι γηπεδούχοι ήταν απογοητευτικοί σε ακόμη ένα παιχνίδι, καθώς η επίθεσή τους τούς πλήγωσε και έτσι υποχώρησαν στο πολύ χαμηλό για την ποιότητα του ρόστερ της ομάδας 3-6.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Clyburn με 24 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ Pleiss, Μicic και M’ Baye ήταν επίσης διψήφιοι με 13,12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ο μόνος που κατάφερε να ξεχωρίσει από το ναυάγιο των Λομβαρδών ήταν ο Mitrou – Long με 10 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, αφού μετά το +8 της Olimpia Milano (28-20), οι δύο “μονομάχοι” οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα όντας ισόπαλες (34-34). Στην συνέχεια οι Τούρκοι έκαναν έναν επιμέρους 7-21 και αποσπάστηκαν με 14 πόντους (41-55), ενώ επιτρέποντας στο δεύτερο εικοσάλεπτο μόλις 17 πόντους στο σύνολο του Μessina κατάφεραν να φύγουν από την Ιταλία με ένα θριαμβευτικό διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Valencia – Real Madrid 73-80: Πήραν τον ισπανικό εμφύλιο οι Μαδριλένοι

H Real Madrid επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία, στην οποία βρίσκεται, αφού επιβλήθηκε επί της Valencia με 73-80 και πέτυχε την τέταρτη της σερί νίκη, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-3. Στον αντίποδα οι “νυχτερίδες” πλήρωσαν το πολύ κακό ξεκίνημά τους, γνώρισαν το δεύτερο διαδοχικό ανεπιτυχές αποτέλεσμα και έπεσε στο 4-5.

Ο Μusa βρέθηκε σε οργιαστική ημέρα για τους νικητές με 28 πόντους και έξι ριμπάουντ, με τον Deck να πραγματοποιεί ακόμη μία πληθωρική εμφάνιση με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Van Rossom με 17 πόντους, με τον Dubljievic να τον συνεπικουρεί με άλλους 15 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα 12 πόντων (19-31), όμως οι παίκτες του Mumbru “έσφιξε την άμυνά του” και μείωσε ελαφρώς με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (31-41). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν τον αγώνα και πήραν διαφορά 13 πόντων (46-59), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο τέλος του αγώνα ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80

Βarcelona – Partizan 79-68: Άνετο βράδυ για τους Καταλανούς

Η Barcelona κυριάρχησε στο παρκέ από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, με αποτέλεσμα να επικρατήσει επί της Partizan, να αντιδράσει μετά την ήττα από την Efes και να ανέβει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας με έξι νίκες σε εννιά αγώνες. Από την άλλη οι Σέρβοι πάλεψαν για την ανατροπή στο τέλος του αγώνα, ωστόσο είχαν χάσει μεγάλο έδαφος από πριν, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα από τους γηπεδούχους κι υποχωρώντας στο 4-5.

Tην διαφορά για τους νικητές την έκανε το δίδυμο Laprovitolla – Santoransky με 13 και 11 πόντους και έξι και τρεις ασίστ αντίστοιχα. Για τους “ασπρόμαυρους” δεν έφτανε ο τρομερός Andjusic με 23 πόντους και 3/5 τρίποντα.

Το συγκρότημα του Obradovic ήταν εξαιρετικό στο πρώτο δεκάλεπτο και με οδηγό την άμυνά του πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21). Παρόλα αυτά το σύνολο του Jasikevicius “μάσαγε” σίδερα στα μετόπισθεν και επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στους φιλοξενούμενους πήγε στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα επτά πόντων (39-32). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Balugrana, που με ένα επιθετικό ξέσπασμα  ξέφυγε με 15 πόντους (64-49). Παρόλα αυτά η Partizan προσπάθησε να αντιδράσει προς το τέλος του αγώνα, μειώνοντας με ένα σερί 0-6 στους οκτώ (74-66), αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68