Virtus Bologna – Baskonia 88-83: Παραμένουν ζωντανοί στο “κυνήγι” της οκτάδας οι Ιταλοί!

Η Virtus Bologna ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με αποτέλεσμα να καταφέρει να υπερκεράσει το εμπόδιο της Baskonia. Ουσιαστικά το σύνολο του Scariollo ανέβηκε στο 12-13 και παραμένει για τα καλά στο κόλπο της οκτάδας, την ώρα που οι Βάσκοι συνέχισαν την άσχημη πορεία τους στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, έπεσαν στο 13-12 και η συμμετοχή τους στην postseason τίθεται εν αμφιβόλω. Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Teodosic με 17 πόντους και επτά ασίστ, την ώρα που λύσεις έδωσαν κι οι Bellinelli και Shengelia με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ο Giedraitis ήταν στην ζώνη του λυκόφωτος με 25 πόντους, την ώρα που τον συνεπικούρησαν και οι Hommes και Thompson με 15 πόντους έκαστος.

Οι Ιταλοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης στις πρώτες στιγμές της και ευτύχησαν να πάρουν πλεονέκτημα εννιά πόντων με το “καλησπέρα” (9-0). Βέβαια οι παίκτες του Penarroya συνήλθαν σταδιακά από το άσχημο αυτό ξεκίνημα κι όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά έφτασαν στο +6 (13-19) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (16-19). Ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμενε αναλλοίωτος, με το σύνολο του Scariollo να μπαίνει στην πρωτοπορία (39-38) και να οδηγείται στην ανάπαυλα στο +3 (44-41). Η Virtus παρέμενε σταθερά στην πρωτοπορία σκορ και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” έξι πόντων (68-62). Στην τέταρτη περίοδο η ιταλική ομάδα συντηρούσε ικανοποιητικές αποστάσεις, δεν κινδύνευσε ποτέ κι έφτασε σε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Βarcelona – Monaco 80-70: Νίκη με φόντο το πλεονέκτημα για τους Καταλανούς!

Η Barcelona ήταν κυρίαρχη  στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση της Monaco, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη. Οι νικητές ανέβηκαν στο 17-8 και έκαναν ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη του πλεονεκτήματος έδρας, ενώ οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 15-10 και έχασαν έδαφος για την επίτευξη αυτού του στόχου. Για τους νικητές όλα τα λεφτά ήταν η τριάδα Santoransky – Vesely – Higgins με 15,12 και 12 πόντους αντίστοιχα, την στιγμή που από τους ηττημένους πάλεψε το δίδυμο Loyd – Diallo με 13 πόντους έκαστος.

Οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν πλεονέκτημα επτά πόντων (17-10), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (24-18). Το σύνολο του Jasikevicius εξακολουθούσε να είναι το ίδιο αποτελεσματικό κι έφτασε στο +12 (42-30), την ώρα που οδηγήθηκε στα αποδυτήρια στο +11 (50-39). Παρά την προσπάθεια της ομάδας του Obradovic να επιστρέψει, η Barca συντηρούσε ένα προβάδισμα 13 πόντων (58-45), που μειώθηκε ελαφρώς (58-50). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα επόμενα λεπτά, με τους Blaugrana να πηγαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα στο +8 (65-57). Σε εκείνο το σημείου του αγώνα, οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεσή τους και οι φιλοξενούμενοι, πλησίασαν στους τρεις (65-62) κι έκαναν ντέρμπι τον αγώνα, αλλά οι παίκτες του Jasikevicius πήραν διαφορά 11 πόντων (76-65) στο 38′ και “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο.

Δείτε τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70