Zalgiris – Bayern Munich 75-67: Μένουν στην ζώνη των play off οι Λιθουανοί!

Η Zalgiris ήταν πολύ ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Bayern, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 8-7 και να μείνει πολύ κοντά στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Στον αντίποδα οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 5-10 και μένουν στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα, αλλά έχουν ως δικαιολογίες τις πολλές και σημαντικές απουσίες. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Evans με 32 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Ulanovas με άλλους 18. Από την πλευρά των ηττημένων  κορυφαίος ήταν ο Rubit με 17 πόντους και εννιά ριμπαόυντ, την ώρα που πρώτος σκόρερ ήταν ο Walden με 18.

Οι Λιθουανοί ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (26-21). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώσαν περαιτέρω την άμυνά τους και με ένα επιμέρους 18-14 κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο +9 (44-35), βάζοντας το νερό στο αυλάκι αναφορικά με την υπόθεση – νίκη. Οι παίκτες του Maksvytis ήλεγχαν σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι και αποσπάστηκαν με 12 πόντους (60-48), ενώ στα εναπομείναντα δέκα λεπτά διατήρησαν με άνετο τρόπο την διαφορά που είχαν πάρει στις προηγούμενες τρεις περιόδους.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-35, 60-48, 75-67

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Οlimpia Milano – Monaco 79-71: Τεράστια νίκη με ανατροπή για τους Λομβαρδούς!

Η Olimpia Milano μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθότι έχανε σε μεγάλα διαστήματα με διψήφιες διαφορές, ενώ ήταν πίσω με 12 στο 35′ (58-70). Παρά το γεγονός αυτό οι Λομβαρδοί έτρεξαν ένα επιμέρους 19-0 μέχρι τα 19΄΄ πριν το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μία τεράστια νίκη, που ήταν η δεύτερη σερί τους και τους ανεβάζει στο 5-10, κρατώντας τους ζωντανούς στην μάχη της οκτάδας. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι αυτοκτόνησαν και γνώρισαν μία παράδοξη βάσει της εικόνας του αγώνα ήττα, που τους ρίχνει στο 10-5, αλλά του διατηρεί στην κορυφή με πενταπλή ισοβαθμία. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Baron με 23 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Davies, Hall και Ricci με 14,12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο James με 24 πόντους και πέντε ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Okobo και Diallo με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Οι Μιλανέζοι ήταν αποτελεσματικοί στο μπροστά μέρος του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να έχουν βραχεία κεφαλή με την λήξη του (24-21). Πάντως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε τελείως, καθότι το σύνολο του Obradovic κυριάρχησε σε άμυνα και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (34-47). Mάλιστα οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παιχνίδι και έφτασαν στο +17 (39-56), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν στους 11 (51-62). Η Olimpia Milano με πλησίασε στους οκτώ (58-66), όμως η Monaco ξέφυγε με 12 (58-70). Παρόλα αυτά το σύνολο του απόντος Messina δεν τα παράτησε και με ένα επιμέρους 12-0 ισοφάρισε (70-70 στα 2 λεπτά πριν την λήξη), ενώ ένα τρομερό τρίποντο του απίστευτου Baron στα 39” έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (75-70) και “κλείδωσε την νίκη”.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71

Valencia – Barcelona 84-83: Πήραν τον ισπανικό εμφύλιο οι “νυχτερίδες”!

Η Valencia χάρις στο άστοχο σουτ του τρομερού Laprovitolla και τις 3/4 βολές του Jones στα τελευταία 15”  κατάφερε να “λυγίσει” την Barcelona στον ισπανικό εμφύλιο, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 7-8 και να μένει πολύ κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην postseason. Στην αντίπερα όχθη οι Καταλανοί έχασαν μία ευκαιρία να μείνουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή, αλλά υποχώρησαν στο 10-5 και βρίσκονται στην πρώτη θέση σε ισοβαθμία με άλλες τέσσερις ομάδες. Για τους νικητές όλα τα λεφτά ήταν το δίδυμο Rivero – Dubljievic με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο μοιραίος Laprovitolla με 28 πόντους.

Ο αγώνας ήταν πάρα πολύ ισορροπημένος στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι το οποίο αποδεικνυόταν και από το σκορ, αφού οι δύο “μονομάχοι” ήταν ισόπαλοι (20-20). Οι παίκτες του Mumbru προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα επόμενα λεπτά και πήραν απόσταση επτά πόντων (41-34), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (41-38). Στην έναρξη του δευτέρου μέρους η Barca επέβαλε τον ρυθμό της στο παιχνίδι μέσω της άμυνας, αλλά οι “νυχτερίδες” ισορρόπησαν και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με βραχεία κεφαλή (62-59). Η Valencia ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι από τους “Blaugrana” και πήγε αρχικά στο +7 (69-62), ενώ με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα πήρε διαφορά 10 πόντων (79-69), αλλά ένα τεράστιο τρίποντο του Laprovitolla κράτησε τους Καταλανούς στο παιχνίδι (79-75 στο 1:30 πριν την λήξη). Ένα corner -three του Mirotic έγραψε το 81-80 στα 15” κι έκανε τον αγώνα ντέρμπι, όμως δύο βολές του Jones έδωσαν μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του (83-80). Στην συνέχεια ο Laprovitolla αστόχησε στο τρίποντο ισοφάρισης, ενώ μία βολή του Jones στα 4” τέλειωσε την υπόθεση νίκης για τις “νυχτερίδες”.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83