Olimpia Milano – Valencia 90-79: Συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία οι Λομβαρδοί!

Η Olimpia Milano ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να “λυγίσει” και την Valencia με 90-79, με αποτέλεσμα να πετύχει την τρίτη της σερί νίκη και να ανέβει στο 6-10, ένα ρεκόρ που την βάζει σε ρεκόρ πλέι οφ. Στον αντίποδα οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 7-9, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στην ζώνη της οκτάδας. Για τους νικητές στην ζώνη του λυκόφωτος ήταν ο Baron με 24 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Dubljevic με 26 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Το συγκρότημα του Messina απέδειξε με τον τρόπο που ξεκίνησε την αναμέτρηση, πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία τις τελευταίες εβδομάδες, αφού πήρε πλεονέκτημα επτά πόντων (29-22). Οι Λομβαρδοί δεν περιορίστηκαν εκεί, καθότι αποσπάστηκαν με 16 (41-25), αλλά οι “νυχτερίδες” δήλωσαν παρών και πλησίασαν στους επτά με την λήξη του ημιχρόνου (50-43). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν για τα καλά τα ηνία του αγώνα και πήγαν στην τελική του ευθεία με 11 πόντους (71-60). H αρμάδα του Mumbru αντέδρασε και πλησίασε ακόμη και στους τέσσερις (73-69), ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει περαιτέρω κι έτσι ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Μοnaco – Zalgiris 84-82: Πήραν το θρίλερ οι Μονεγάσκοι!

Σε ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι, η Monaco κατάφερε να βγάλει χαρακτήρα και να πάρει μία τεράστια νίκη κόντρα στην Zalgiris (84-82), χάρις στην άσχημα εκτελεσμένη επίθεση των Λιθουανών στο τέλος του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο οι νικητές έπιασαν κορυφή κι ανέβηκαν στο 11-5, ενώ οι φιλότιμοι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-8, αλλά παραμένουν κοντά στην ζώνη της οκτάδας. Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Okobo με 22 πόντους και εννιά ασίστ, ενώ από την πλευρά των “πρασίνων” ξεχώρισαν οι Smits και Evans με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν πλήρως τους Μονεγάσκους και πήραν προβάδισμα εννιά πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο (17-26), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και στο +13 (21-34). Όπως ήταν αναμενόμενο το συγκρότημα του Obradovic αντέδρασε κάπως και πλησίασε στους επτά (42-49). Πάντως οι παίκτες του Maksvytis εξακολουθούσαν να είναι με άνεση στην πρωτοπορία και αποσπάστηκαν με δέκα πόντους (54-64), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο τρίποντα για το 60-64. Μάλιστα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να γίνονται όλο και πιο απειλητικοί και έφεραν τον αγώνα στην μία κατοχή (66-68), ενώ με ένα 6-0 ισοφάρισαν στους 72 πόντους. Η Μοnaco είχε αναλάβει για τα καλά τα ηνία του αγώνα και πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (78-74) στα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ωστόσο η Zalgiris δεν είπε την τελευταία της λέξη και με ένα τεράστιο τρίποντο του Dimsa στα 53” έφερε τον αγώνα στον πόντο (80-79). Από εκεί κι έπειτα ο Okobο έγραψε το 83-79 στα 34”, με τον Ulanovas να διαμορφώνει το 83-82 στα 20”.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82