Η Valencia έφυγε με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολη (86-90) υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της.

Οι νυχτερίδες απέδειξαν για ένα ακόμα παιχνίδι ότι είναι μια από τις πιο εύστοχες ομάδες στην διοργάνωση μιας και απόψε σούταραν πολύ καλά σουτάροντας με 93% από την “γραμμή της φιλανθρωπίας, 65% μέσα από την γραμμή του τριπόντου, 44% εκτός αυτής και με 55% από εντός πεδιάς έχοντας επίσης τρομερή νύχτα στο τομέα της δημιουργίας έχοντας 23 assists( 10 λάθη, +13 ass/to), ενώ σκόραραν και αρκετούς πόντους με την μορφή αιφνιδιασμού είτε αυτός ήταν άμεσος ή έμμεσος.

Από την πλευρά τους οι Τούρκοι σούταραν επίσης καλά(93% από τις βολές, 52% από το δίποντο, 48% από το τρίποντο και 50% εντός πεδιάς) αχίλλειος πτέρνα τους ήταν και πάλι η άμυνα τους που τους πρόδωσε πολλάκις και ήταν η βασική αιτία της σημερινής ήττας τους, καθώς και η αργή αντίδραση τους που ήρθε όταν οι νυχτερίδες είχαν βάλει το παιχνίδι σε μια σειρά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να επιβληθεί με αποτέλεσμα να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Pierre κατάφεραν να βρουν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ενώ με τρίποντο του Dixon μετέτρεψαν το σκορ σε 39-30 (18′).

Η Βαλένθια μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένη και κυρίως πιο συγκεντρωμένη. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον ΒανΡόσομ έτρεξαν σερί 10 αναπάντητων πόντων και ισοφάρισαν σε 43-43 (24′) ενώ λίγο μετά προσπέρασαν με 48-50. Το επιθετικό πρόβλημα της Fenerbache το έλυσε και πάλι ο Dixon με τον Bartel (64-59, 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Το σκορ ήταν ισόπαλο στους 78 πόντους στο 37′ όμως η Βαλένθια έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και ξέφυγε με 81-86 (40′) φτάνοντας σε μία ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90