O Oλυμπιακός ήταν υπερηχητικός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με συνέπεια να συντρίψει με εκατοστάρα την ανήμπορη να αντιδράσει Virtus και να ξεδιπλώσει στο παρκέ όλο του το ταλέντο. Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο από την ήττα από την Efes και ανέβηκαν στο 8-4, “πιάνοντας” πάλι τετράδα μετά από “διάλειμμα” μίας αγωνιστικής. Στον αντίποδα το σύνολο του Sergio Scariollo δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ, αφού από τα πρώτα ήδη λεπτά κυνηγούσε διψήφιες διαφορές και με αυτόν τον τρόπο υποχώρησε ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία, έχοντας μόλις τέσσερις νίκες σε δώδεκα αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο συνήθης ύποπτος Sasha Vezenkov με 19 πόντους, την ώρα που εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Fall με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ, McKissic (13 πόντοι), Peters (15 πόντοι) και Λαρεντζάκης (11  πόντοι). Στον αντίποδα ο μοναδικός διασωθείς για τους ηττημένους ήταν οι δύο ψηλοί Mickey και Bako με 12 πόντους και 10 πόντους.

Oι “ερυθρόλευκοι” εκκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, αφού βρήκαν δύο τρίποντα από τους Canaan και Walkup, με συνέπεια να πάρουν πλεονέκτημα έξι πόντων (6-0). Το συγκρότημα του Μπαρτζώκα δεν έμεινε εκεί, αφού ο συνδυασμός της εύρυθμης επιθετικής και αμυντικής λειτουργίας του τού έδωσε το δικαίωμα να αποσπαστεί με 11 πόντους μέσα σε διάστημα 2,5 λεπτών (14-3), την ώρα που ο ασταμάτητος Vezenkov (οκτώ πόντοι) διατηρούσε στον αφρό τους γηπεδούχους (16-5). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να να αντιδράσουν σταδιακά (19-11), ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν εκ νέου στο +12 (23-11), ενώ λίγο αργότερα πήγαν και στο +16 (29-13) και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με τον ίδιο τρόπο (31-15, 6/9 τρίποντα).

To δίδυμο Canaan – Black ήταν πάρα πολύ αποτελεσματικό στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι νταμπλούχοι Ελλάδος να πάρουν από πάρα πολύ νωρίς προβάδισμα 19 πόντων (36-17), την στιγμή που ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας εκτόξευσε την απόσταση των Πειραιωτών στους 22 πόντους (44-22). Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον ασταμάτητος και με ένα τρομερό γκολ – φάουλ του McKissic εκτόξευσε την διαφορά στους 26 πόντους (51-25), με την ελληνική ομάδα να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς για να διαμορφώσει το 54-25. Παρά το γεγονός αυτό οι Ιταλοί προσπαθούσαν να επανέλθουν και με ένα άμεσο 0-6 πλησίασαν στους 23 (54-31), με τους δύο “μονομάχους” να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο +26 (51-35) και τους γηπεδούχους να έχουν 18 ασίστ για 6 λάθη, 10/17 τρίποντα και 11/12 δίποντα.

Oι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εξακολουθούσαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και με αιχμή του δόρατος τον Fall πήραν αέρα 28 πόντων (65-37), την στιγμή που μία τρίποντη βόμβα του Vezenkov με την λήξη των 24” τον έστειλαν στο +32 (71-39). Η αρμάδα του Scariollo προσπαθούσε να βρει λύσεις  και με εύστοχο σουτ του Cordinier πλησίασε στους 27 (71-44), με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ξανά με 29 (78-49) ύστερα από κάρφωμα του ασταμάτητου Fall. Mάλιστα οι Πειραιώτες πήγαν στην τελική ευθεία με “προίκα” 29 πόντων έπειτα από ένα απίστευτο buzzer – beater του Walkup (84-55). Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ηγηθεί της επίθεσης του Ολυμπιακού και με ένα τρελό τρίποντο έδωσε διαφορά 32 πόντων στην ομάδα του (91-59), με τον Saq McKissic να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να γράφει το 99-59 μόλις στο 33!. Στην επόμενη κατοχή οι γηπεδούχοι “έπιασαν” την εκατοστάρα (101-59), ενώ στα εναπομείναντα λεπτά, έφτασαν στο +47 (117-70) και εν τέλει ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 22/29 δίποντα, 18/33 τρίποντα και 33 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71