Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναικός κόντρα στην Partizan καθώς ηττήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο με 92-87. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο LeDay με 23 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Nunnμε 19.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Πράσινους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Grigonis προηγούταν με 15-11. Η Partizan όμως είχε τις απαντήσεις και με εκφραστή τον LeDay μείωσε στον έναν (20-21). Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Grigonis να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων και να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα επτά πόντων (24-32). Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, γεγονός πως οι Σέρβοι τον εκμεταλλεύτηκαν με πρωταγωνιστή τον Smailagic και μάλιστα προηγήθηκαν με 39-38.

Στο δεύτερο μέρος, η Partizan κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα θωρακίζοντας σε σημαντικό βαθμό τα μετοπισθέν της (50-47). Όμως, ο Παναθηναικός πίεσε και άνοιξε το γήπεδο προς το τέλος με τον Μήτογλου να διαμορφώνει το 56-54 υπέρ της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Όπως ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, οι Πράσινοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και ο Lessort με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα του (54-60). Λίγες φάσεις αργότερα, ο Nunn με το πρώτο του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (59-67). To παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά προς το τέλος με τη Partizan να πιέζει και να μειώνει σε 76-78 παρά τα μεγάλα σουτ των Πρασίνων. Μάλιστα, 33” πριν το τέλος ο Punter έκανε το 78-78. Ο Grigonis ευστόχησε αλλά η κόρνα είχε σφυρίξει για παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Dosier έβαλε μπροστά την ομάδα του με 82-80 την ίδια ώρα που οι Σέρβοι έβγαζαν και μεγάλες άμυνες. Ο Παναθηναικός ήταν άστοχος με τον Punter να το εκμεταλλεύεται και 1,5 λεπτό πριν τη λήξη να κάνει το 86-80. Εν συνεχεία, ο Nunn μείωσε σε 88-83 με τον Σλούκα να έχει 1/2 βολές και να μειώνει σε 88-85. Ο LeDay με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 90-87

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.δ.), 92-87.