H Valencia πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στη Monaco έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Jones ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Webb ο οποίος πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα σκοράροντας 15 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Loyd μέτρησε 24 πόντους ενώ ο ηγέτης των Μονεγάσκων Mike James έμεινε στα ρηχά μετρώντας 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Loyd ο οποίος είχε πετύχει τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας. Η σφιχτή άμυνα και το χαμηλό tempo που έδωσαν οι Ισπανοί είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +8 (20-12). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις μέσα στη ρακέτα με το Hall να φέρνει το ματς στα ίσια (20-20). Ο ρυθμός άνοιξε και πάλι. Η Valencia αύξησε το ποσοστό της πίσω από τα 6,75 και συγκεκριμένα με τον Prepelic να κάνει εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο. Λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο +10 (39-29). Και πάλι όμως, η Monaco κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο -1 παρά το 9/16 των Ισπανών από τη γραμμή του τριπόντου.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς δεν ξέφυγε. Ο Jones έκανε το step up και με τις εμπνεύσεις του διατηρούσε την ομάδα μπροστά στο σκορ. Το +10 ήταν ξανά γεγονός (64-54). Εντούτοις, η τριάδα Okombo, Dialo και Loyd δεν το έβαλαν κάτω και ισορρόπησαν την αναμέτρηση. O Webb με τρίποντο στα 50 δευτερόλεπτα έκανε το 83-77. O Dialo είχε την απάντηση και μείωσε στους 3.  Όμως ο Webb και πάλι ευστόχησε κρίσιμο τρίποντο από τη γωνία. Ήταν το σουτ που ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη υπέρ των Ισπανών που βέβαια σηματικός παράγοντας σε αυτό ήταν το 14/29 πίσω από τα 6,75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84.