Στην Ισπανία Valencia και Zenit αγωνίστηκαν σε εξ αναβολής αγώνα λόγω κρουσμάτων στην Ρώσικη ομάδα με την ομάδα του Xavi Pascual να παίρνει ένα αρκετά πολύτιμο διπλό.

Ξεκάθαρος πρωταγωνιστής για τους Ρώσους δεν υπήρξε μιας και είχε μια πεντάδα διψήφιους(Hollins με 17, Poythress Thomas και Pangos από 12 ενώ ο πολύπειρος Καναδός point guard πρόσθεσε και 12 assists και ο Ponitka προσέθεσε άλλους 10). Με την νίκη αυτή η Zenit ανέβηκε στο 7-3 και στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Για τους ηττημένους Ισπανούς Dubjievic και Vives προσπάθησαν με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι τους στο δεύτερο ημίχρονο και ως φυσικό αποτέλεσμα η ομάδα τους ηττήθηκε. Με την ήττα αυτή οι “νυχτερίδες” υποχώρησαν στο 7-5 και στην 8η θέση της βαθμολογίας

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι που μπήκανε στο τελευταίο τετράλεπτο του δεκαλέπτου όπου η ομάδα του coach Pascual με βάση την καλή της επιθετικής λειτουργία προηγήθηκε με 6 (10-16) και τελείωσαν στο +4 (12-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι βασιζόμενοι κυρίως στην αρκετά καλή τους επιθετικής λειτουργία με σωστές αποστάσεις και τρομερή ευστοχία κρατιότανε μπροστά στο σκορ με μια βραχεία κεφαλή η οποία κυμαινόνταν από το +4 (14-18 στο 12′) μέχρι το +1( 23-24 στο 14′) εκεί ήταν που άρχισαν την αντεπίθεση τους οι νυχτερίδες και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 έκανε το σκορ 33-26 και ουδέποτε έχασε την κεφαλή μέχρι την ανάπαυλα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-33.

Στην τρίτη περίοδο εκτυλίχθηκε ένα πραγματικό ντέρμπι με την Zenit να βάζει μπρος την γνωστή “καλαθομηχανή” της και με ένα πολύ γρήγορο 7-0 πέρασε μπροστά με 39-40 και έπειτα από εκεί ακολούθησε μια μάχη σώμα με σώμα με συνολικά 14 εναλλαγές στο σκορ και εν τέλει τους Ρώσους να πηγαίνουν στον πάγκο τους με μια διαφορά 5 πόντων (60-65)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκανε αποφασισμένες να παλέψουν μέχρι τέλους για την νίκη με τους Ρώσους όμως να αποδεικνύονται πιο σοβαροί και πειθαρχημένοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Αν και με δύο βολές του Williams μείωσαν στους τρεις αλλά έκτοτε η Zenit έβρισκε καλάθια με ότι τρόπο ήθελε και το γεγονός ότι μπήκε και ο Rivers στην εξίσωση του αγώνα που μέχρι τότε σιωπούσε έγυραν την πλάστιγγα υπερ της Zenit με σκορ 72-85.

18. Khimki 2-10 941-1044

* Εκκρεμούν (4) αγώνες που αναβλήθηκαν: ALBA Berlin – Baskonia (5η αγωνιστική, 5/1, 20:00), Zenit – Armani Milano (5η αγωνιστική, 22/2, 19:00), Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, 17/2, 19:00), Villeurbanne – Ολυμπιακός (10η αγωνιστική, 19/1, 21:45).