Ένα ιδιαίτερης σημασίας Παιχνίδι διεξήχθη στο Zalgirio Arena μεταξύ δυο ομάδων που ήταν και είναι ακόμα και μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής κοντά στην βαθμολογία και έχουν πάνω κάτω τους ίδιους στόχους. Zalgiris και Baskonia αναμετρήθηκαν με φόντο το τρένο της 8αδας από το οποίο και θέλουν αμφότερες να μείνουν κοντά με τους εν τέλει να φτάνουν στην νίκη με το τελικό

Για τους νικητές Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Milaknis, Lekavivius,Lauvergne,Hayes και Grigonis με 15 13 12 11 και 11 πόντους αντίστοιχα

Ενώ στον αντίπερα για τους ηττημένους Ισπανούς προσπάθησαν οι Fall και Peters με 14 και 12 αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι

Με την νίκη της αυτή η Zalgiris ανέβηκε στο 7-7 , ενώ η Baskonia με το αποτέλεσμα αυτό έπεσε στο 6-7

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πόσο σημαντικό θεωρούσαν το παιχνίδι και οι δυο ομάδες μιας και αυτές που πρωταγωνίστησαν ήταν οι κλειστές άμυνες και όχι τόσο οι επιθέσεις των ομάδων. Η ομάδα ωστόσο του coach Schiller ήταν αυτή που έβρισκε τρόπους να χτίζει μια μικρή διαφορά στο σκορ παρόλα αυτά, εκείνη γρήγορα εξανεμιζόταν μιας και πάντα έβρισκαν απάντηση οι παίχτες του Dusko Ivanovic. Εν τέλει η περίοδος έκλεισε με τους Λιθουανούς να έχουν προβάδισμα ενός τριπόντου 25-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφορέας οι δυο ομάδες κατάλαβαν ότι πρέπει να ρισκάρουν και να ανοίξουν το παιχνίδι τους και αυτό έκαναν. Η Zalgiris έχοντας ως σημείο αναφοράς και σε αυτό το δεκάλεπτο την άμυνα της και το παιχνίδι της στο ανοιχτό γήπεδο κατάφερε να φτάσει στο φορές σε διψήφιος διαφορές με +10 στο 17′(39-29) και +11 στο 20′(44-33) και πήγε στα αποδυτήρια με +8 44-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά θέλοντας να καθαρίσουν τον αγώνα από νωρίς και φτάσανε στο +15 στο 27′(55-40) και παρά τις όποιες προσπάθειες της Baskonia να μειώσει η Zalgiris όλο και μεγάλωνε την διαφορά με αποτέλεσμα να τελειώσει την περίοδο στο +21(68-47).

Η τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία με τους Λιθουανούς να κάνουν διαχείριση του αποτελέσματος και τους Ισπανούς να προσπαθούν να μειώσουν όσο περισσότερο γίνεται τελειώνοντας τον αγώνα με το σκορ στο 92-73

Ta Δεκάλεπτα: 25-22,44-36,68-47,92-73