Μεγάλη νίκη για τη Ζalgiris που πήρε το θρίλερ απέναντι στην Bayern χάρις το buzzer-beater του ηγέτη Grigonis.

Ο Λιθουανός guard είχε μεγάλα κέφια και πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη επί των Βαυαρών

Στην αντίπερα όχθη για τους Γερμανούς που προσπάθησαν αλλά εν τέλει δεν πήραν ‘ένα μεγάλο διπλό πρωταγωνιστές ήταν οι Reynolds και Babb με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του coach Τrichierri

Με αυτή της την νίκη η Ζαlgiris που ανέβηκε στο 9-7 και έριξε την Bayern στο 10-6.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ζalgiris προηγήθηκε με 11-6 στο 5’, ενώ ο Lekavicius έστειλε τη διαφορά στο +10 (21-11). Η Μπάγερν απάντησε και με το τρίποντο του Reynolds μείωσε για το 22-16 στο 9’.

O Milaknis έγραψε το 38-30 με τρίποντο, 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Babb με 4 σερί πόντους μείωσε σε 38-34. Ο Grigonis έφτασε τους 9 πόντους και διαμόρφωσε το 40-35 στο ημίχρονο. Οι Λιθουανοί είχαν 2/5 τρίποντα και οι Βαυαροί 3/6.

O Rubit έκανε το 50-43 στο 27’. O Giokoubaitis σκόραρε για τρεις, αλλά η απάντηση του Ζipser ήταν άμεση για το 56-51.

Ο Babb με 2 σερί τρίποντα έγραψε το 64-65 στο 36’, αλλά ο Lauvrenge κάρφωσε για το 68-65. Ο Reynolds έκανε το 70-67 στο 39’, αλλά ο Grigonis μίλησε και πάλι για το 72-67. O Σίλεϊ απάντησε για τρεις και έκανε το 72-70 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Babb με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 72-73 στα 4 δευτερόλεπτα. Όμως ο Grigonis πήρε την ευθύνη και εκτέλεσε τη Μπάγερν στην τελευταία φάση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 56-51, 74-73