Οι διοργανώσεις των “μικρών” εθνικών ομάδων ολοκληρώθηκαν για το 2022 με το πέσιμο της αυλαίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων. Ένα καλοκαίρι που “ανήκε” σχεδόν εξ ολοκλήρου στην Ισπανία. Πολύ απλά διότι κατέκτησε οκτώ μετάλλια σε ισάριθμες διοργανώσεις και συμμετείχε και στους οκτώ τελικούς!

Κάτι ανάλογο δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ στο παρελθόν στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Η Ισπανία κατέκτησε αυτό το καλοκαίρι τρία χρυσά μετάλλια (στα EuroBasket Νέων Ανδρών, Εφήβων και Νέων Γυναικών) και πέντε αργυρά (στα Παγκόσμια Κύπελλα Παίδων και Κορασίδων και στα EuroBasket Παίδων, Νεανίδων και Κορασίδων).

ΚΕΡΔΙΣΕ 49 ΑΠΟ ΤΑ 56 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!

Η Ισπανία κέρδισε συνολικά 49 από τα 56 παιχνίδια που έδωσε σε όλα τα ηλικιακά επίπεδα (ποσοστό 87,7%) και οι πέντε από τις επτά ήττες της σημειώθηκαν σε τελικούς. Παρεμπιπτόντως, η πιο βαριά ήττα που υπέστη αυτό το καλοκαίρι η Ισπανία, ήταν το 47-75 από την Ελλάδα στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων.

ΟΙ ΕΞΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΚΤΩ MVPS ΗΤΑΝ ΙΣΠΑΝΟΙ!

Συν τοις άλλοις, οι έξι από τους οκτώ MVPs στις φετινές διοργανώσεις προέρχονταν από την Ισπανία! Ο Izan Almansa αναδείχθηκε MVP στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 και στο EuroBasket U18, ο Juan Nunez στο EuroBasket U20, ο Mario Saint-Supery στο EuroBasket U16, η Claudia Contell στο EuroBasket Νέων Γυναικών και η Iyana Carrion στο EuroBasket κορασίδων. Μόνο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κορασίδων και στο EuroBasket Νεανίδων κέρδισε το συγκεκριμένο βραβείο αθλήτρια από άλλη χώρα…

Η κατάταξη της Ισπανίας, τα ρεκόρ της και οι MVPs σε όλες τις διοργανώσεις “μικρών” εθνικών ομάδων (1ης κατηγορίας) που έγιναν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού:

Παγκόσμιο Κύπελλο Παίδων (U17): 2η θέση | 5-2 | Izan Almansa (Ισπανία)
EuroBasket Νέων Ανδρών (U20): 1η θέση | 7-0 | Juan Nunez (Ισπανία)
EuroBasket Εφήβων (U18): 1η θέση | 7-0 | Izan Almansa (Ισπανία)
EuroBasket Παίδων (U16): 2η θέση | 5-2 | Mario Saint-Supery (Ισπανία)