Η Hapoel Tel Aviv του Γιάννη Καστρίτη έκανε το 1-1 (82-72) απέναντι στην Maccabi Tel Aviv του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ο ελληνικός εμφύλιος των προημιτελικών του ισραηλινού πρωταθλήματος θα κριθεί σε τρίτο αγώνα.

Η Hapoel Tel Aviv είχε δείξει από το πρώτο παιχνίδι ότι είναι σκληρό καρύδι. Είχε βγάλει το λάδι στην Maccabi, η οποία ήταν πίσω στο σκορ ως το 4ο δεκάλεπτο και είχε πάρει τη νίκη στο τέλος και κυριολεκτικά με τη ψυχή στο στόμα.

Στο δεύτερο ματς ανάμεσα στις ομάδες του Γιάννη Καστρίτη και του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η Hapoel απέδειξε ότι είναι στα ντουζένια της και ότι μπορεί να ρίξει ανάσκελα την Maccabi.

Και το έκανε. Είχε τον έλεγχο, πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 82-72.

Η Maccabi έδειξε σε άλλο ένα ματς, ότι έχει… θέματα αυτή την περίοδο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχασε και τον Wilbekin από τα μέσα της τρίτης περιόδου, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ αποβλήθηκε για ένα σκληρό αντιαθλητικό φάουλ στον Yam Madar.

Ο Madar, μάλιστα, ήταν ο μεγάλος ηγέτης της Hapoel. Πέτυχε 22 πόντους με 5/5 βολές, 7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα και είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 32΄.35΄΄.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Tomer Ginat, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (1/1 βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα), πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα. Καλοί ήταν και οι Sek Henry με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και Talib Zanna με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από την Maccabi ο… δικός μας Tyler Dorsey, άγγιξε το double – double, καθώς είχε 13 πόντους (τα έσπασε πάντως, από τα 6,75μ., καθώς είχε 0/7 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Angelo Caloiaro με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Yovel Zoosman είχε 12 πόντους, ενώ ο Othelo Hunter είχε απολογισμό 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο σταρ της ομάδας, Deni Avdija έμεινε άποντος (0/3τριπ σε 21΄.43΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-33, 60-56, 82-72.