Ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, υπέστη βαριά ήττα με σκορ 103-70 κόντρα στην γερμανική Λούντβιγκσμπουργκ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πατάει παρκέ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, πριν οι γηπεδούχοι αρχίσουν να “στήνουν” το δικό τους πάρτι.

Για την γερμανική ομάδα αυτός που έκανε την διαφορά, ήταν ο Ουόκαπ σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ μοίρασε 7 ασίστ. Πολύ καλή απόδοση είχαν και ο Έβανς με τον Τζόνσον, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους. Από πλευράς ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίλαρτντ με 12 πόντους, ενώ καλή απόδοση είχε και ο Ζάρας, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους.

Ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο μετά από βολές του Ζάρα, βρέθηκε να προηγείται με +6 (16-22), με το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου, να είναι το 18-24, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να δείχνει μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, ότι πατούσε καλά μέσα στο γήπεδο, ενώ παράλληλα είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Στην δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν και η Λούντβιγκσμπουργκ ανέβαζε σταδιακά την απόδοση της, με τον Γουόκαπ αρχικά να ισοφαρίζει (24-24) και τον Κοχ στην συνέχεια, να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (27-24), μετά από πάρα πολύ ώρα. Το προβάδισμα αυτό οι Γερμανοί δεν το άφησαν, ενώ μάλιστα έτρεξαν και ένα επιμέρους σκορ 17-3, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, να είναι το 48-40.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η γερμανική ομάδα επέστρεψε ορεξάτη, με τον Τζόνσον να εκτοξεύει την διαφορά στους 19 πόντους (60-41). Οι Λούντβιγκσμπουργκ έδειχνε ασταμάτητη με την τρίτη περίοδο να λήγει υπέρ της με σκορ 78-52. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ανήμπορος στο να αντιδράσει, ενώ η διαφορά σταδιακά να αυξάνεται, με την γερμανική ομάδα να παίρνει τελικά την νίκη με σκορ 103 – 70.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70.

ΛΟΥΝΤΒΙΧΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Ουόκαπ 18 (1 τρίπ., 7 ασ.), Έβανς 15 (2), Τζόνσον 15 (1), ΜακΚρέι 2 (0/6 τρίπ.), Σίαρς 3, Γκέσκε 3 (1), Πίτερ – ΜακΝίλι 7 (1), Κοχ 1, Σέριτς 5 (1), Βαλεσκόφσκι 4, Κουκ 18 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Τίμα 12.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12 (1), Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7 (6 ριμπ.), Καρράς 4, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6 (1/7 σουτ, 3/6 βολ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Τζόουνς 10 (1), Τρις 10 (2).