Μια φορά κι έναν καιρό οι αναμετρήσεις της Cibona με τον Ερυθρό Αστέρα αποτελούσαν ντέρμπι στο πάλαι ποτέ ενωμένο γιουγκοσλαβικό μπάσκετ. Όχι πια. Όχι εδώ και 6-7 χρόνια. Κάτι που φάνηκε περίπτρανα και στο ματς της 1ης αγωνιστικής της ABA League, τον οποίον η ομάδα του Sasa Obradovic κέρδισε με 38 πόντους διαφορά!

Το τελικό 104-66 με το οποίο επικράτησε η σερβική ομάδα μέσα στο Ζάγκρεμπ αποτελεί ισοφάριση του ρεκόρ διαφοράς στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Αδριατική Λίγκα, αφού με +38 είχε επικρατήσει και τη σεζόν 2017-18 (107-69), αλλά στο Βελιγράδι.

Παράλληλα, αυτή ήταν και η 13η συνεχόμενη νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί της Cibona σε επίπεδο ABA League, όπου έχει συνολικό ρεκόρ 28-11 κόντρα στους Κροάτες. Η τελευταία νίκη της Cibona στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων καταγράφηκε πριν από 6,5 χρόνια, στις 24 Απριλίου 2014.

Και όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς και από τα δεκάλεπτα, το σημερινό ματς ήταν περίπατος από την αρχή έως το τέλος. Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους 4-22 στα τελευταία 4,5 λεπτά, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 38 πόντων (28-64) και την ανέβασε μέχρι και το +41 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (43-84).

Οι Walden (19 πόντοι), Reath (17 πόντοι) και Loyd (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της σερβικής ομάδας, την ώρα που ο Dreznjak είχε 16 πόντους από πλευράς γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 11-33, 28-64, 43-84, 66-104