Η Μπάμπεργκ μπήκε με το… δεξί στη σειρά των τελικών του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς συνέτριψε με 96-60 την Ολντενμπουργκ. O Nίκος Ζήσης, αγωνίστηκε για 21:19, σημείωσε 10 πόντους (0/1δ., 2/4τρ., 4/4β.), πήρε 2 ριμπάουντ κι έδωσε 4 ασίστ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάοντο Λο με 17πόντους ( 3/3δ., 3/3τρ., 2/2β.) και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Φραντζ Μάσενατ (17π.) ξεχώρισε από την πλευρά των ηττημένων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18 (24-6). Το ίδιο πιεστικοί ήταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έτσι η ομάδα του Τρινκιέρι πήγε στ΄αποδυτήρια με το σκόρ στο 43-22 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισε να διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας την ‘Ολντενμπουργκ χωρίς ν’ απειληθεί.

Δεκάλεπτα: 24-6, 43-22, 69-43, 96-60.