Στην ευρωπαϊκή του επιστροφή στο Ιβανώφειο μετά από 16 χρόνια, ο Ηρακλής -αν και ήταν εξαιρετικός κατά διαστήματα παρά το γεγονός πως δεν είχε κάποιον προπονητή στον πάγκο με βάθος συνεργασίας και «έπνιγε» την Bahcesehir-  γνώρισε μια απρόσμενη ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 63-64.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ηρακλής είχε από τις απαρχές μέχρι και το φινάλε της, με άμεσο όπλο του τόσο την τρομερή του εκκίνηση (10-3 και 12-4), όσο και την τρομερή του αμυντική υπόσταση (5-17 σουτ η Bahcesehir, 5 λάθη για 2 ασίστ), αλλά η Bahcesehir κατάφερε να βρει 2 σερί καλάθια στο τέλος και να ρίξει τη διαφορά από τους 8 στους 4 (16-12) και να βρει τη χαμένη της ψυχολογία.

Η ανώτερη του Γηραιού όμως, εξακολούθησε να λαμβάνει χώρα και στο επόμενο δεκάλεπτο, όπου με μπροστάρηδες τους Lynch, Daniels και Douglas κατάφερε να βρεθεί ακόμα και στο +10 (34-24) -κάτι που υλοποίησε την ανωτερότητά του ακόμα περισσότερο.
Ωστόσο, οι Τούρκοι βρήκαν ξανά το σθένος και μείωσαν την απόσταση στους 6 (35-29) με ένα σύντομο 4-7 σερί από εκείνη τη στιγμή.

Στην τρίτη περίοδο, μετά το μουδιασμένο του ξεκίνημα που έφερε την Bahcesehir στην ισοφάριση (36-36), ο Ηρακλής ήταν καταιγιστικός στη Θεσσαλονίκη και με ένα επικό σερί της τάξης του 15-0 βρέθηκε μπροστά με 51-36 λίγα λεπτά πριν το φινάλε!
Για ακόμα μια φορά όμως, οι Τούρκοι με ένα δυναμικό 0-7 επί μέρους μείωσαν στους 8 (51-43), και ευτυχώς το buzzer beater τρίποντό τους δε μέτρησε στο φινάλε…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το επί μέρους σκορ των φιλοξενούμενων έφτασε μέχρι και το 2-15, με τον Smith να είναι σε φωτιά και να πετυχαίνει ένα τρίποντο + φάουλ και μια ασίστ στον Savas για το 53-51.
Μάλιστα, με τρίποντο του Jones από την αριστερή γωνία πέρασαν και μπροστά στο 34′ (53-54), για πρώτη φορά από το αρχικό 2-3 της πρώτης περιόδου!

Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Αγραβάνη κάτω από τη στεφάνη από ασίστ του Lynch και ένα mid range του Douglas ανέκτησαν το προβάδισμα λίγο αργότερα (57-54), εκμεταλλευόμενοι και την τρομερή ατμόσφαιρα από το κοινό του.
Ο Αμερικανός στην επόμενη φάση -από κλέψιμο του πρώτου- πέτυχε και ένα τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 60-54 στο 35′.

Η Bahcesehir όμως ήταν εφτάψυχη και επέστρεψε με ένα τρομερό 3-9 στα επόμενα 4 λεπτά, με τον Smith να αστοχεί σε ένα κρίσιμο τρίποντο στα 45”.
Στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Ozmizrak κέρδισε φάουλ στα 2” και σκοράροντας την πρώτη βολή και χάνοντας επίτηδες τη 2η χάρισε μια απροσδόκητη νίκη στους Τούρκους

Για τους νικητές, ο Smith ήταν τρομερός με 20 πόντους (7-14 σουτ, 4-8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ ακόμα 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ προσέθεσε ο Savas.
Για τον Ηρακλή, οι Douglas και Woolridge σημείωσαν συνολικά 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ (αλλά με 7-17 σουτ και 1-6 τρίποντα), ενώ ακόμα 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ προσέθεσε ο Lynch.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.