Ο Ηρακλής πραγματοποίησε για ένα ημίχρονο μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του στη “φούσκα” του Ντεν Μπος. Στη συνέχεια όμως έκανε ίσως και το καλύτερό του φετινό δεκάλεπτο, κατέβαλε την πολωνική Anwil με 86-81 και πήρε την πρόκριση στους “8” του FIBA Europe Cup, όπου θα περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης Ironi Ness Ziona – Kyiv Basket (24/3, 21:00).

Αυτό ήταν και το ζητούμενο για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στην Ολλανδία: η πρόκριση. Ο “γηραιός” ξεπέρασε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο (είχε 10/31 σουτ, 6/12 βολές και 11 λάθη) και αντέστρεψε τους όρους της αναμέτρησης χάρις στο σχεδόν αψεγάδιαστο 3ο δεκάλεπτο, κατά το οποίο είχε 12/15 σουτ, 6/6 βολές και μόνο 3 λάθη. Με άλλα λόγια, σκόραρε σε 14 από τις 20 κατοχές που είχε και έβαλε τέσσερις πόντους παραπάνω (34) απ’ ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο (30)!

Ο “γηραιός” κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια στο 2ο ημίχρονο, πέτυχε 42 πόντους μέσα από τη ρακέτα, μάζεψε 10 ριμπάουντ παραπάνω (39-29) και τρεις παίκτες τον “κουβάλησαν” μετά την ανάπαυλα: ο Olivier Hanlan (22 πόντοι, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ο Devin Ebanks (18 πόντοι) και ο Scott Suggs (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Αυτοί οι τρεις σημείωσαν όλοι μαζί 44 από τους 56 πόντους του Ηρακλή στο 2ο ημίχρονο, κάνοντας επί της ουσίας όλη τη διαφορά στην αναμέτρηση.

Στην αντίπερα όχθη οι Αμερικανοί Curtis Jerrells (18 πόντοι), Kyndall Dykes (15 πόντοι) και ο 37χρονος Πολωνός Artur Mielczarek (18 πόντοι) ξεχώρισαν από την Anwil, η οποία έλεγξε το ματς για ένα ημίχρονο. Η ομάδα του Marcin Wozniak “έτρεξε” ένα σερί 0-12 στα μέσα της πρώτης περιόδου, προηγήθηκε 11-17 στο 8’ και στο 15’ ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (21-31), κρατώντας σφιχτά τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (30-38).

Στο 3ο δεκάλεπτο, πάντως, βγήκε “άλλος” Ηρακλής στο παρκέ του Maaspoort Den Bosch. Στο 26’ οι “κυανόλευκοι” άρπαξαν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 6’ (49-47) και στο 31’ δημιούργησαν διαφορά εννέα πόντων (70-61) χάρις σε ένα σερί 11-0. Η πολωνική ομάδα δεν παραδόθηκε πάντως έτσι απλά. Κρατήθηκε στο ματς και στο 38’ προσπέρασε με 77-79, χάρις σε τρίποντο του Washington. Αυτό ήταν όμως και το τελευταίο προβάδισμα που είχε στο παιχνίδι η Anwil.

Ο Ηρακλής απάντησε με οκτώ συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκε με 85-79 στα 21’’ και ήταν όσο εύστοχος χρειαζόταν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (είχε 12/16 στο 2ο ημίχρονο), προκειμένου να διασφαλίσει τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Enechionyia 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Suggs 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ebanks 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Σχίζας, 7 4, Φίλλιος, Βεργίνης, Hanlan 22 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκιουζέλης, Hatcher 7 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Σαρικόπουλος 3, Hagins 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 5 λάθη).

ANWIL (Wozniak): Dykes 15, Jerrells 18 (4), Tomaszewski, Zamojski 3 (1), Washington III 13 (3), Komenda, Jones 4, Janiak, Radic 10 (7 ριμπάουντ), Mielczarek 18 (2).