Με αντίπαλο την Anwil ένα ημίχρονο καλού μπάσκετ ήταν αρκετό για τον Ηρακλή. Κόντρα στην Ironi Ness Ziona ο “γηραιός” χρειαζόταν να κάνει πολλά πράγματα καλύτερα, κάτι που δεν συνέβη ποτέ, με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα με 80-105 στον τέταρτο προημιτελικό του FIBA Europe Cup και να μείνει εκτός του Final Four.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν απογοητευτική, ειδικά στην άμυνα, κάτι που φαίνεται άλλωστε και από το τελικό σκορ. Αν δεν αρκεί αυτό, διαβάστε και τα εξής στατιστικά: Η Ironi Ness Ziona σούταρε με ποσοστό 52,6%, πέτυχε 22 πόντους από τα (12) λάθη του Ηρακλή και 60 μέσα από ρακέτα. Επιπλέον, μάζεψε 7 ριμπάουντ παραπάνω (45-38), μοίρασε 28 ασίστ, έκανε μόνο 9 λάθη και εν ολίγοις κυριάρχησε στο γήπεδο με κάθε τρόπο.

Ο Ηρακλής δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ την ισραηλινή ομάδα, η οποία πήρε τα ηνία του ματς από το πρώτο λεπτό και δεν τα άφησε ποτέ από τα χέρια της. Στο 5’ η Ironi Ness Ziona δημιούργησε διψήφια διαφορά (6-17) και έπειτα από ένα ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισε να απομακρύνεται. Στο 31’ η διαφορά ανέβηκε στο +20 (55-75) για την Ironi, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με +27 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (78-105).

Ο Devin Ebanks (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Olivier Hanlan (14 πόντοι) ήταν οι μόνοι παίκτες του Ηρακλή που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα που ο Brad Greenberg, ο κόουτς της ισραηλινής ομάδας, είχε την πολυτέλεια να διαθέτει μία τριάδα ξένων που απέδωσαν τα μέγιστα: τον -ασταμάτητο- Braian Angola (27 πόντοι, 9/16 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), τον Jerome Meyinsse (26 πόντοι, 10/12 σουτ, 10 ριμπάουντ) και τον Patrick Miller (19 πόντοι, 8/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 55-72, 80-105

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ebanks 19 (8/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, Enechionyia 2 (7 ριμπάουντ), Hagins 8 (1), Hanlan 14, Καββαδάς 1, Σαρικόπουλος 4, Suggs 9 (2), Φίλλιος 3, Γκιουζέλης 6, Hatcher 7 (1), Σχίζας 3, Βεργίνης 4.

IRONI NESS ZIONA (Greenberg): Angola 27 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Carreira 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Dunne 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Meyinsse 26 (10/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Miller 19 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Selden 11 (1), Or 6 (2), Ebo, Levi 2, Limonad 2, Trocki.