Η Λιέτουβος Ρίτας έφερε στα ίσα τη σειρά με την Ζαλγκίρις Κάουνας (1-1), επικρατώντας με 82-73 εντός έδρας. Οι πρωταθλητές ήταν αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια (3/18 τρίποντα) με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φύγουν με το «διπλό». Οι γηπεδούχοι έπειτα το πρώτο δεκάλεπτο είχαν σταθερά το προβάδισμα, ενώ όταν πλησίαζε η ομάδα του Σάρας έβρισκε γρήγορα τις λύσεις στην επίθεση και ξαναξέφευγε.

Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές πετυχαίνοντας 24 πόντους με 8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/5 βολές, παίρνοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ σε 28 λεπτά. Άξιος συμπαραστάτης του Έλληνα σέντερ ήταν ο Μπεν Μάντζεν (19 πόντοι). Οι Μπράντον Ντέιβις (17 πόντοι, 7/9 δίποντα), Εντγκάρας Ουλάνοβας (15 π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 39-33, 57-55, 82-73.