Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπιλμπάο η Γκραν Κανάρια με 86-80 για τη 34η(τελευταία) αγωνιστική του σπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ καλά τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 7 πόντους στη πρώτη περίοδο(24-17) έπειτα από ένα ξέσπασμα και επιμέρους σερί 9-2 στα τελευταία λεπτά. Η Μπιλμπάο δεν πτοήθηκε και έχοντας ως μυστικό την ευστοχία στα δίποντα (τελείωσε με 28/39, 72%), μείωσε στους τρεις πόντους στο ημίχρονο, διαφορά που την κράτησε μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ φαινόταν ότι ο νικητής θα κριθεί στο καλάθι, ένα αντιαθλητικό που κέρδισε η Γκραν Κανάρια στο τέλος, έδωσε «αέρα» 5 πόντων στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έχασαν το πλεονέκτημα αυτό νικώντας εν τέλει με 86-80.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άλμπερτ Όλιβερ με 14 πόντους(3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μικαέλ Έρικ με 12 πόντους(6/8 σουτ), 7 ριμπάουντ και ο Ίβαν Μπούβα με 16 πόντους(8/11 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-37, 62-59, 86-80.