Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε πάλι η Ισπανία, προκειμένου να νικήσει το Ιράν 96-53, στο δεύτερο παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσαν οι δύο ομάδες ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο στο Wizink Center της Μαδρίτης ενώπιον 6.400 θεατών.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν ανταγωνιστικό ουσιαστικά για μόνο ένα δεκάλεπτο (27-21). Στη δεύτερη περίοδο η “φούρια ρόχα” πάτησε το γκάζι και με ένα σερί 14-0 δημιούργησε μία διαφορά 20+ πόντων (έχοντας 10/15 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο), η οποία ανέβηκε και πάνω από τους 40 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Sergio Scariolo έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 17 από τους 18 παίκτες που είχε στη διάθεσή του (μόνο ο Sebas Saiz δεν αγωνίστηκε) και ουδείς έπαιξε πάνω από 17’47’’ (Llull), με τους 16 εξ αυτών να σκοράρουν! Μόνο ο Ricky Rubio πέτυχε πάντως διψήφιο αριθμό πόντων (10), ενώ μοίρασε και 7 ασίστ.

Άξιο αναφοράς είναι ότι ο Rubio έσπασε και το φράγμα των 1000 πόντων με την εθνική Ισπανίας, 13 χρόνια μετά την παρθενική συμμετοχή του σε αυτήν.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 58-34. 78-44, 96-53