Η Βαλένθια έγραψε ιστορία κερδίζοντας απόψε την Ρεάλ Μαδρίτης με 87-76 και με 3-1 νίκες κατέκτησε το πρώτο Πρωτάθλημα Ισπανίας στην ιστορία του συλλόγου!

Οι «νυχτερίδες» ήταν καλύτερες και απόψε απέναντι στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο και αυτό φάνηκε και από το ημίχρονο με την διαφορά στο +17 (48-31). Μάλιστα στην 3η περίοδο η διαφορά πήγε και πάνω από το +20, όμως η Ρεάλ αντέδρασε και 5 λεπτά πριν το φινάλε μείωσε στους 9 πόντους (75-66). Στο τέλος μίλησε πάντως το πάθος και η θέληση των γηπεδούχων οι οποίοι νίκησαν με 87-76 και κατέκτησαν το Πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τους νέους Πρωταθλητές ήταν ο Σάστρε με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τόμας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από την Ρεάλ ο μόνος που προσπάθησε ήταν ο Γιουλ με 23 πόντους και 7 ασίστ.