Σημαντικές «μάχες» για την είσοδο στα playoffs του Ισπανικού Πρωταθλήματος είχαμε σήμερα το μεσημέρι, με την Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη να συντρίβει την Φουενλαμπράδα με 99-62 και την Ουνικάχα Μάλαγα να κερδίζει άνετα την Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο με 93-69 με τον Έλληνα διεθνή να μην αγωνίζεται.

Στο παιχνίδι της Μούρθια όλα κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 48-27 και να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Το τελικό 99-62 ήταν απόλυτα δίκαια για την ομάδα του Έλληνα προπονητή. Με την εμφάνιση τους ξεχώρισαν ο Καμπάτσο με 18 πόντους και 6 ασίστ και ο Αντέλο με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο μόνος που διακρίθηκε ήταν ο Πόποβιτς με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι στην Ανδαλουσία ανάμεσα στην Ουνικάχα Μάλαγα και την Ανδόρα ήταν σχετικά ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους τους Ζοάν Πλάθα απλά να έχουν ένα προβάδισμα 7 πόντων (45-38). Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της Μάλαγα ήταν αυτή που έκρινε το ματς (93-69). Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Φογκ με 24 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Σμιθ με 11 πόντους και 3 ασίστ, ενώ από την Ανδόρα που παρατάχθηκε χωρίς τον Θανάση ξεχώρισε ο παλιός γνώριμος μας, Γκεόργκι Σερμαντίνι με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.