Η Galil Gilboa δεν έφτασε τυχαία στους Τελικούς του Ισραήλ. Το απέδειξε στο 2ο παιχνίδι της σειράς, καθώς είχε για 40 λεπτά το προβάδισμα, κατέβαλε τη Maccabi με 81-76 και ισοφάρισε τους Τελικούς σε 1-1. Όλα λοιπόν θα κριθούν σε έναν αγώνα, τον 3ο (17/6, 21:00).

Οι Kerry Blackshear Jr. (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Joe Thomasson (17 πόντοι, 10 ασίστ) οδήγησαν σε όλο το ματς την Galil Gilboa, η οποία προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 23-7 (8’), διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή για πολλή ώρα και άντεξε στην αντεπίθεση της Maccabi.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-51 στο 30’, αλλά ροκάνισε τη διαφορά στην 4η περίοδο μέχρι τον έναν πόντο (71-70 στο 35’), στο 38’ ισοφάρισε το σκορ (74-74), αλλά το τρίποντο του Thomasson στην επόμενη κατοχή δεν την άφησε να προσπεράσει ποτέ.

O Scottie Wilbekin (34 πόντοι, 6/10 τρίποντα, 3/9 δίποντα, 10/11 βολές) ήταν ασταμάτητος από πλευράς Maccabi, εντούτοις μόνο ο Chris Jones σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (14) από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-40, 64-54, 81-76