Έστω και δύσκολα, το στόχο της τον πέτυχε η Maccabi. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε και εκτός έδρας τη Hapoel Eilat 80-79, πήρε την ημιτελική σειρά με 2-0 νίκες και εξασφάλισε μία θέση στους Τελικούς του ισραηλινού πρωταθλήματος, όπου θα περιμένει είτε τη Hapoel Holon του Στέφανου Δέδα, είτε την Gilboa (0-1).

Ο Chris Jones πέτυχε 27 πόντους με 10/16 σουτ, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και σε γενικές γραμμές ήταν η μισή Maccabi, καθώς συγκέντρωσε και 38 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, με όλη την ομάδα του να έχει συνολικά 87!

Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Scottie Wilbekin (15) για την “ομάδα του λαού”, η οποία ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (10-2), ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και ισορρόπησε το ματς στο 2ο ημίχρονο. Με το σκορ 77-78 και μισό λεπτό να απομένει για τη λήξη, έγινε μία φάση που ενδεχομένως να άλλαξε και τις ισορροπίες στο φινάλε.

Ο Casey Prather (28 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) έκανε ντράιβ, αλλά γλίστρησε και χτύπησε το γόνατό του. Η Maccabi κέρδισε την κατοχή, ο Wilbekin έβαλε 1/2 βολές στα 12’’ και στη συνέχεια ο Ragland έκανε ερ-μπολ σε τρίποντο. Ο Jones κέρδισε φάουλ με 4,4’’ να απομένουν, αλλά έβαλε κι αυτός 1/2 βολές (77-80), αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα στη Hapoel.

Μάλιστα, ο Zoosman την… άνοιξε διάπλατα με το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε 3’’ πριν από τη λήξη. Ο Markel Brown (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ) έβαλε και τις δύο βολές (79-80) και πήρε πάνω του και την κρίσιμη επίθεση, με τον Prather εκτός γηπέδου. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν βρήκε όμως στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 48-40, 58-54, 79-80