Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό ιταλικό πρωτάθλημα η Αρμάνι Μιλάνο, με την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κρεμόνα. Η ομάδα του Βορρά της Ιταλίας δυσκολεύτηκε στην αρχή, κλείνοντας την περίοδο στο -4 (14-18), όμως στη συνέχεια κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και από το β’ ημίχρονο και έπειτα να κάνει ότι θέλει στο παρκέ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν τόσο ο Γκάουνλοκ όσο και ο Γκουντάιτις, με τον πρώτο να πετυχαίνει 16 πόντους και τον δεύτερο 17, έχοντας όμως και 17 ριμπάουντ, όντας ο… ηγέτης των αιθέρων.

Στον έτερο αγώνα της ημέρας, η Τορίνο ξεκίνησε με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας και πήρε τη νίκη με 73-67, με την ομάδα του Λούκα Μπιάνκι να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τόσο τον Τρεβόρ Εμπάκουε όσο και τον Σάσα Βούγιασιτς. Ο έμπειρος σέντερ πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, την ώρα που ο Βούγιασιτς μέτρησε 12 πόντους και 4 ασίστ.