Η Βενέτσια προκρίθηκε στον τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Τρέντο, μετά και τη νίκη στην έδρα της Αβελίνο με σκορ 83-84, η οποία διαμόρφωσε το 2-4 στη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι όντας καλύτεροι στην συγκεκριμένη σειρά κατάφεραν και γύρισαν από το 2-1 σε 2-4, με 3 συνεχόμενες νίκες και δύο μπρέικ στη έδρα της Αβελίνο. Η Βενέτσια θα αντιμετωπίσει την Τρέντο στο τελικό, η οποία απέκλεισε στα ημιτελικά το μεγάλο φαβορί αλλά και ταυτόχρονα τη προβληματική Αρμάνι Μιλάνο στα ημιτελικά.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι η ομάδα των πρώην ”πράσινων”, Μπατίστα, Χέινς και Μπράμος, βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-21, αλλά ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραραν 31 πόντους (!) με 6/8 τρίποντα, τους έδωσε ”αέρα” 9 πόντων στο ημίχρονο (43-52). Οι γηπεδούχοι με μια συγκλονιστική προσπάθεια στο 4ο δεκάλεπτο και επιμέρους 27-14, προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά η Βενέτσια ήταν αποφασισμένη να μην χάσει την ευκαιρία και να τελειώσει την σειρά χωρίς να μην χρειαστεί 7ο παιχνίδι. Εν τέλει, έστω και δύσκολα ο Μπράμος και η παρέα του πήραν την πολυπόθητη νίκη με 83-84 που τους έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-52, 56-70, 83-84.